Półkolonia w ZS nr 7 w Barwałdzie Średnim

W dniach od 21 stycznia do 25 stycznia dwadzieścioro uczniów  naszej szkoły brało udział w półkolonii zimowej. Jak co roku, na uczestników czekało wiele atrakcji.

W poniedziałek uczniowie udali się do pobliskiej Lalandii, gdzie brali udział w warsztatach pieczenia kruchych ciasteczek. Nasi mali kucharze mieli okazję wyrabiać ciasto, z którego następnie wykrawali różnorodne kształty. Po upieczeniu każde z dzieci ozdabiało swoje wypieki. Nie zabrakło białej i czarnej czekolady, lukru i słodkich ozdób na ciastkach. Dzieci wykazywały się dużą pomysłowością w dekorowaniu, niektóre z ciasteczek były pieczone z myślą o podarowaniu najbliższym. Największą frajdę tego dnia sprawiła jednak zabawa w Małpim Gaju, zjeżdżanie na ślizgawkach i zabawa wśród kolorowych piłek. Dzieci wróciły do szkoły zmęczone, ale szczęśliwe. Na świetlicy czekały uczniów jeszcze gry i zabawy ruchowe. Uczniowie wspólnie bawili się w Pingwinka, Starego Abrahama, gry ćwiczące orientację w przestrzeni i wiele innych.

Wtorek uczestnicy półkolonii spędzili w Apilandii w Kleczy Górnej. Podczas ponad trzech godzin nasi uczniowie zwiedzając interaktywną wystawę w Apilandii dowiedzieli się jak wygląda życie pszczół, kto w ulu jest najważniejszy, jak powstaje miód oraz w jaki sposób miód z ula trafia na sklepowe półki. Podczas warsztatów uczniowie mieli szansę by: skorzystać z wirówki do miodu; spróbować miodu gryczanego, mleczka pszczelego; korzystać z  interaktywnych tablic. Na koniec pobytu w Apilandii uczniowie wykonywali świece z wosku pszczelego. Dzieci były zachwycone wytworem swojej pracy w postaci małych świeczek o fantazyjnych kształtach, które mogły zabrać do domu.

Środę dzieci spędziły na wycieczce do Wadowic. Jako pierwsze oglądały w WCK film animowany „Miśków 2-óch w Nowym Jorku”, gdzie wraz z tytułowym Miśkiem przeżywali najróżniejsze przygody, począwszy od rozwiązania zagadki z kradzieżą pieniędzy z banku aż po mecz, gdzie stawką była Arktyka. Po obejrzeniu filmu uczniowie udali się na spacer po Wadowicach, odwiedzili m.in. wadowicki kościół.

Czwartek nasi uczniowie spędzili w szkole wykonując różnorodne prace plastyczne. Na początku posługując się techniką monotypii malarsko- rysunkowej wykonali zimowe pejzaże. Następnie zajęli się konstruowaniem gwiazdy z wykorzystaniem kwadratów do origami. Powstałe prace dzieci zabrały do domu w celu przyozdobienia swojego pokoju. Ostatnią wykonywaną pracą tego dnia był  karnet wykonany techniką quillingu. Dzieci wyklejały kolorowymi paskami trójkąty, serca, gwiazdy. Zadanie to było bardzo czasochłonne i wymagało ze strony dzieci dużej cierpliwości. Mimo to nie zabrakło optymistycznych akcentów, takich jak wesołe piosenki czy wyliczanki śpiewane przez dzieci.

Piątek wypełniły warsztaty Małego Naukowca podczas, których uczniowie eksperymentowali z wodą i nie tylko. W trakcie wykonywali kolejne doświadczenia poznając właściwości fizyczne i chemiczne wody. Oprócz tego próbowali samodzielnie przeprowadzić eksperyment „Lampa lawa” czy „zatapiać” olej z wykorzystaniem kawy i soli. Po doświadczeniach uczniowie testowali swoje receptory smaku degustując z zamkniętymi oczami kawałki owoców. Na zakończenie półkolonii dzieci zjadły owocową sałatkę, po czym dostały drobne upominki. Dla wielu z dzieci eksperymenty stały się dobrą zabawą. Mamy nadzieję, że staną się one dla nich inspiracją do rozwijania w przyszłości zainteresowań związanych z naukami ścisłymi.

W imieniu zadowolonych dzieci i rodziców bardzo dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się po raz kolejny do atrakcyjnego spędzania wolnego czasu w ramach szkolnej półkolonii.

Opiekunki: K. Kopycińska i E. Mirocha oraz kierownik półkolonii- B. Kalęba-Żołnierek