75. rocznica rozpoczęcia Powstania Warszawskiego

Mija kolejna rocznica Powstania Warszawskiego, jednego z najważniejszych wydarzeń najnowszej historii Polski. 75 lat temu 1 sierpnia 1944 r. ludność Warszawy rozpoczęła powstanie zbrojne przeciwko niemieckiemu okupantowi. W ramach akcji „Burza” w walkach brały udział zorganizowane jednostki Armii Krajowej wraz z jednostkami Polskiego Państwa Podziemnego. Walki powstańcze trwały 63 dni i zakończyły się kapitulacją 3 października 1944 r.

Na skutek walk Warszawa poniosła ogromne straty wśród mieszkańców oraz zabudowy miejskiej, w tym bezcennych dla polskiej kultury zabytków. Straty, jakie poniosło Wojsko Polskie, wyniosły ok. 16 tys. zabitych i zaginionych, 20 tys. rannych i 15 tys. wziętych do niewoli, ponadto w masakrach jakie urządził okupant zginęło 150 tys. ludności cywilnej.

Chcąc upamiętnić to ważne wydarzenie 75. rocznicy rozpoczęcia Powstania Warszawskiego w Kalwarii Zebrzydowskiej w dniu 1 sierpnia 2019 roku o godz. 17.00 zostanie nadany sygnał alarmowy emitowany przez syreny alarmowe.

Zachęcamy mieszkańców do udziału w kampanii „BohaterON - włącz historię!”, polegającej na pisaniu kartek i listów do Powstańców Warszawskich. Chcąc uhonorować uczestników walk o stolicę możemy wysłać kartkę w organizowanej już po raz IV akcji. Własnoręcznie napisane kartki można wysyłać w dniach 1 sierpnia do 2 października na adres: Fundacja Sensoria, ul. Ołtaszyńska 7, 53-010 Wrocław. Do powstańców można też wysłać podziękowania i inne słowa uznania za pośrednictwem Internetu na stronie www.bohateron.pl. Wszystkie kartki, zarówno te tradycyjne jak i wirtualne, zostaną przekazane powstańcom.

Wszystkich zachęcamy do chwili zadumy nad czynem, jakiego powzięła się ludność Warszawy w ciężkich wojennych warunkach.

 


foto: www.salon24.pl