Wspólne Patriotyczne Śpiewanie

10 listopada 2019 r. w ramach  obchodów Narodowego Święta Niepodległości, aby uczcić ten szczególny dzień, w którym nasz naród odzyskał skarb bezcenny - wolność po 123 latach rozbiorów. Kultywując tradycje patriotyczne Towarzystwo Przyjaciół Kalwarii Zebrzydowskiej zorganizowało „Wieczór Pieśni Patriotycznej” w lokalu Towarzystwa przy ul. Mickiewicza 2  w 101 rocznicę wolnej Polski.

Śpiewem najlepiej można wyrazić radość i szczęście, z odzyskanej wolności, z której możemy cieszyć się dziś.

Śpiewaliśmy piosenki legionowe, wojskowe i partyzanckie. Nie zabrakło także „Mazurka Dąbrowskiego” i „Roty”. Teksty piosenek i pieśni były wyświetlane na ekranie. W śpiewaniu wspomagali  mocni wokalnie i muzycznie Zespół Regionalny „Sami Swoi” z Przytkowic oraz Żeński Chór „Spryciary” z Leńcz z muzykiem, akordeonistą Wojciechem Góralczykiem. Przygrywali również zawsze niezawodni: Marian Górkiewicz, Adam Kurowski i Fryderyk Rudecki. Uroczystość uświetnił występ Andrzeja Jaskiernego, który wykonały  piękną patriotyczną piosenkę „ Bartoszu, Bartoszu…” przygrywając na gitarze.

Wspólne śpiewanie dawnych, tradycyjnych pieśni patriotycznych oraz piosenek wojskowych cieszy się szczególną popularnością wśród mieszkańców naszej gminy, dla większości uczestników było radosnym przeżyciem. Dowodem jest liczny udział w uroczystości (ok.60 osób). Nie zabrakło również  dostojnych gości w osobach: ks. prałata Stefana Misinca  oraz burmistrza miasta dr hab. inż. Augustyna Ormontego. Harcerzy z 3 DH „ Badyle” z Kalwarii Zebrzydowskiej reprezentowała dh. Dagmarą Duda.

Organizatorzy i uczestnicy spotkania otrzymali od Urzędu Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej nowe śpiewniki, chorągiewki i inne gadżety.

Towarzystwo Przyjaciół Kalwarii Zebrzydowskiej bardzo serdecznie dziękuje wszystkim uczestnikom a szczególnie osobom, które pomogły zorganizować spotkanie.

Serdecznie zapraszamy do wspólnego śpiewania. Najbliższą okazją do udziału w śpiewającej imprezie będzie „ Kolędowanie Przyjaciół Kalwarii”, które odbędzie się w styczniu 2020 r. do siedzibie  Towarzystwa.

Krystyna Duda