Wstańcie, chodźmy... - nowa wystawa na rynku

W czwartek, 14 listopada o godz. 13:00 na kalwaryjskim rynku została otwarta ekspozycja plenerowa "Wstańcie, chodźmy... Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski". Wystawa przyjechała do nas 8 listopada, ale jej oficjalne otwarcie z udziałem Dyrektora krakowskiego oddziału IPN dr. hab. Filipa Musiała oraz Burmistrza Kalwarii Zebrzydowskiej dr. hab. inż. Augustyna Ormantego odbyło się właśnie 14 listopada.

Na otwarciu wystawy nie zabrakło również przedstawicieli Kościoła, lokalnych instytucji i stowarzyszeń oraz uczniów i nauczycieli z ZS nr 1 w Kalwarii Zebrzydowskiej. O oprawę artystyczną wydarzenia zadbał Zespół Regionalny "Sami Swoi" z Przytkowic.

Na wystawie, przygotowanej przez Oddział IPN w Katowicach (autorzy: dr Anna Badura, Ryszard Mozgol i dr Andrzej Sznajder), zaprezentowano prawie 40 fotografii ze zbiorów Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego oraz z archiwum IPN, w większości niepublikowanych. Wynikiem międzynarodowej kwerendy prasowej jest zbiór przywołanych na wystawie tytułów artykułów z prasy niemieckiej, włoskiej, holenderskiej, francuskiej i amerykańskiej. Ważnym uzupełnieniem narracji są również fragmenty wypowiedzi przedstawicieli władz komunistycznych na temat pielgrzymki – w okresie przygotowań i po jej zakończeniu.​

Wystawa jest prezentowana we wszystkich miejscach, w których podczas pierwszej pielgrzymki do ojczyzny przebywał Papież Polak: Warszawa, Gniezno, Częstochowa, Kraków, Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Oświęcim i Nowy Targ.

Wystawa będzie prezentowana na kalwaryjskim rynku do 9 listopada. Serdecznie zapraszamy do jej obejrzenia. Mamy nadzieję, że ta wyjątkowa wystawa będzie stanowić doskonałą okazję do refleksji - dla pokoleń pamiętających wydarzenia sprzed 40-stu laty, a dla młodych - do poznania ojczystej historii, której nowy etap rozpoczął się wraz z pierwszą wizytą apostolską papieża.

Organizatorami wystawy są: IPN Oddział w Krakowie oraz Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

 

Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kalwarii Zebrzydowskiej