20 lat Kalwarii Zebrzydowskiej na Liscie Światowego Dziedzictwa UNESCO

20 lat temu w dniu 1 XII 1999 r. na posiedzeniu Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO w Marrakeszu Kalwaria Zebrzydowska, dróżki oraz teren zamku lnckorońskiego, zostały wpisane jako „Krajobrazowy Zespół Manierystycznego Parku w Kalwarii Zebrzydowskiej” na listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Natury. W ramach obchodów rocznicowych, 20-lecia tego wydarzenia, w Sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej została odprawiona uroczysta Msza św. dziękczynna, którą koncelebrował Jego Ekscelencja Arcybiskup Marek Jędraszewski.

Metropolita Krakowski w homilii zauważył, że jest to wyjątkowa okazja do podziękowania Bogu za ufundowanie, którą zapoczątkował Mikołaj Zebrzydowski oraz za dostrzeżenie tego wielkiego dziedzictwa jakim są dróżki kalwaryjskie i klasztor, przez stulecia omodlone przez rzesze pielgrzymów, a zwłaszcza przez największego z nich Papieża Jana Pawła II, który szczególnie umiłował to miejsce.

Po Mszy św. odbył się wyjątkowy koncert, w którym wystąpiła Krakowska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Stanisława Krawczyńskiego. Swoim wspaniałym głosem zachwycił zebranych Marcin Wolak.

W obchodach jubileuszowych uczestniczyli zarządcy obiektów UNESCO w Polsce, licznie zgromadzeni księża, przedstawiciele Rady Miejskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej, Burmistrz Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej dr. hab. inż. Augustyn Ormanty oraz mieszkańcy Kalwarii i okolicy.