Inauguracja cyklu spotkań o historii lokalnej

20 lutego 2020 rozpoczęliśmy w Bibliotece Publicznej cykl spotkań z zakresu historii lokalnej. Pierwsze z dziewięciu planowanych spotkań adresowanych do uczniów klas VI i VIII ze Szkół Podstawowych w Brodach i Kalwarii Zebrzydowskiej.

Tematem spotkania była jedna z największych tragedii kolejowych w Polsce. 24 listopada 1944 roku na terenie miejscowości Barwałd Średni doszło do zderzenia dwóch pociągów. Dokładnej liczby ofiar listopadowej tragedii nie znamy, ale przyjmuje się, że wszystkich poszkodowanych było około 200 osób.

Spotkanie rozpoczęliśmy od przeczytania relacji naocznych świadków katastrofy. Ze Szkoły Podstawowej w Kalwarii Zebrzydowskiej relacje czytali: Martyna Wójcik, Weronika Kozieł, Miłosz Pacułt. Natomiast ze Szkoły Podstawowej w Brodach relacje naocznych świadków czytali: Anastazja Krawczyk, Kacper Chrapek i Kacper Ofiarowicz. Następnie profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego Andrzej Nowakowski, autor publikacji „Tragedia Barwałdzka - 24 listopada 1944 roku” podzielił się z uczestnikami informacjami, które zebrał na temat tego wydarzenia, opisanymi w swojej publikacji.

Uzupełnieniem wykładu była prezentacja multimedialna poświęcona historii kolei po 1939 roku oraz wystawa o polskim kolejnictwie w XX-leciu międzywojennym pod tytułem „Stacja. Niepodległa”.

Jolanta Paluchowska-Pępek
biblioteka.kalwaria.pl