Nowa karetka dla Kalwarii Zebrzydowskiej

Nowa karetka będzie stacjonować w Kalwarii Zebrzydowskiej. Koszt ambulansu to dokładnie 519 251,84  zł, z czego dotacja z Ministerstwa Zdrowia wyniosła 400 tys. zł. Pozostała kwota pochodziła z budżetu powiatu (ponad 85 tys. zł) i ZZOZ (ponad 33 tys. zł). Pieniądze na wyposażenie karetki (40 tys. zł) przekazała z kolei gmina Kalwaria Zebrzydowska. A jest to sprzęt z „górnej półki”. W pojeździe znajdują się bowiem m.in. najnowocześniejsze nosze elektryczne systemu power load, które mają udźwig ponad 300 kg i spełniają funkcję noszy bariatrycznych, videolaryngoskop oraz przenośny aparat USG.

To ważny dzień dla społeczności powiatu wadowickiego. Jestem bardzo zadowolony, że na ten teren trafił kolejny ambulans zakupiony z pomocą pieniędzy rządowych. Cieszy też fakt, że wymiana floty karetek dokonuje się ze wsparciem samorządów. Takiej współpracy nam trzeba – mówił wicewojewoda małopolski Zbigniew Starzec, który był jednym z gości wydarzenia.

Z. Starzec podkreślał także, że nowa karetka trafi do miejsca szczególnego na mapie Małopolski i całego kraju – Kalwarii Zebrzydowskiej, która jest jednym z najważniejszych centrów pielgrzymkowych w Polsce. Na ten sam fakt zwracał uwagę również burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej Augustyn Ormanty, który dziękował władzom powiatu za bardzo dobrą współpracę w dziedzinie ochrony zdrowia mieszkańców swojej gminy i całego powiatu.

Wśród osób słuchających tych słów byli m.in. licznie zgromadzeni przedstawiciele samorządu powiatowego: starosta Eugeniusz Kurdas, członkowie Zarządu Powiatu oraz radni na czele z przewodniczącą Rady Powiatu Zofią Kaczyńską, a także dyrektor szpitala Barbara Bulanowska wraz z jego pracownikami oraz Piotr Hajnosz, reprezentujący na wydarzeniu posła na Sejm RP Filipa Kaczyńskiego.

Tekst i foto: www.powiat.wadowice.pl