Inspiracje na czas epidemii

Na czas, gdy wielu z nas zostaje w domach, Biblioteka Publiczna w Kalwarii przedstawia Państwu bogatą ofertę darmowych źródeł dotyczących naszego dziedzictwa, przygotowaną przez Biuro Programu „Niepodległa”.

Na stronie https://niepodlegla.gov.pl/o-niepodleglej/zrodla-i-materialy-edukacyjne/ można znaleźć ciekawe artykuły dotyczące historii, kultury i sztuki, wywiady, scenariusze lekcji, gry i zabawy edukacyjne, z których korzystać mogą nauczyciele, uczniowie, rodzice i wszyscy zainteresowani.

Oto kilka propozycji:

  • Kilka pytań, do każdego odpowiedzi i odliczanie 30 sekund – "Niepodległa w pytaniach" testuje wiedzę z różnych dziedzin życia współczesnego, jak i II RP. Odpowiedzi na wszystkie pytania poukrywane są na stronie Projektu i w kanałach social media.
  • Nauczyciele historii i techniki na portalu "Historia: Poszukaj" mogą znaleźć kolekcje historyczne z polskimi motywami naklejek. Odrobina kreatywności, drukarka i nożyczki – dzięki takiemu zestawowi zapomniane ubrania zyskają nowe życie. Wśród przygotowanych wzorów są np. polskie zabytki, genialni naukowcy i artyści.
  • Dla nauczycieli muzyki polecamy interaktywny śpiewnik internetowy "zaśpiewajmy.pl". 100 piosenek popularnych w XX i XXI wieku, od pierwszych walk o niepodległość po czasy dzisiejsze, to doskonały zestaw dla każdego młodszego i starszego piosenkarza. Na rozśpiewanie: „O mój rozmarynie”, na pierwsze wejście: „Sen o Warszawie”, a na finał: „Weź nie pytaj”. Każdy utwór ma gotowy tekst, nuty i podkład.

Wszystkie projekty powstały w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa”. Ponadto ciekawą propozycją jest pomysł na stworzenie własnego drzewa genealogicznego. Samouczek można znaleźć do pobrania na stronie Archiwum Akt Nowych - https://www.aan.gov.pl/art,758,zostanwdomu. Z kolei filmoteka Filmpolski.pl przedstawia za darmo krótką formę szerokiej gamy polskich twórców - od Wajdy po Komasę. Można je znaleźć na stronie http://filmpolski.pl/fp/index.php?kino=1.

Więcej ciekawych pomysłów znajdziecie Państwo na stronie niepodlegla.gov.pl.

Bogusława Moskała

W artykule wykorzystano materiały nadesłane przez Biuro Programu Niepodległa.