Bezpłatna wyprawka czytelnicza dla każdego przedszkolaka!

Kampania "Mała książka - wielki człowiek" w Bibliotece Publicznej w Kalwarii Zebrzydowskiej

Najwyższy czas przygotować się na długie jesienne wieczory i popołudnia, podczas których nie powinno zabraknąć dobrej książki – dla rodzica i dla dziecka. Warto zatem udać się do biblioteki, gdzie na każdego Małego Czytelnika w wieku przedszkolnym czeka wyjątkowa Wyprawka Czytelnicza przygotowana przez Instytut Książki.

Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w trzeciej odsłonie kampanii "Mała książka - wielki człowiek" w Bibliotece Publicznej w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Od 2018 r. projekt jest realizowany przez Instytutu Książki w ramach ogólnopolskiej kampanii promującej czytelnictwo "Mała Książka – wielki człowiek" we współpracy bibliotekami publicznymi.

Każde dziecko w wieku przedszkolnym (2014-2017 rok urodzenia), które odwiedzi Bibliotekę Publiczną w Kalwarii Zebrzydowskiej lub jedną z filii bibliotecznych w Brodach, Leńczach, Przytkowicach i Stanisławiu Dolnym  otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę "Pierwsze czytanki dla ..." dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka oraz  Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Oprócz dyplomu przedszkolak otrzyma także drobny czytelniczy upominek. W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz podpowie, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego.

Serdecznie zapraszamy po odbiór Wyprawek Czytelniczych!

Pamiętajcie, że miłość do czytania jest prezentem na całe życie!

biblioteka.kalwaria.pl

 

 

Jak przystąpić do projektu? Informacja dla rodziców

- Odwiedź z dzieckiem jedną z bibliotek biorących udział w akcji. Adresy bibliotek dostępne są na stronie: www.wielki-czlowiek.pl (na liście znajdują się tylko biblioteki główne - sprawdź podległe im filie, gdzie również możesz odebrać Wyprawkę!).

- Poinformuj bibliotekarza, że chcecie przystąpić do projektu "Mała książka - wielki człowiek".

- Zapisz dziecko do biblioteki, wypożyczcie książkę i odbierzcie Wyprawkę czytelniczą w prezencie, a w niej książkę „Pierwsze czytanki dla..." oraz Kartę Małego Czytelnika, na której Twoje dziecko będzie zbierało naklejki — jedną za każdą wizytę zakończoną wypożyczeniem książki z księgozbioru dziecięcego.

- Pozwól dziecku samodzielnie dokonać wyboru książki, nawet jeśli wydaje Ci się nietrafiony. Jeśli będzie to książka wybrana przez dziecko, to z pewnością chętniej po nią sięgnie po powrocie do domu.

- Przeczytajcie wspólnie wypożyczoną książkę. Postaraj się poświecić czas całkowicie na wspólne czytanie. Odłóż telefon, wyłącz radio / telewizor, osiądźcie wygodnie i przytulcie się do siebie. Spraw, by ten czas był wyjątkowy i tylko Wasz. Niech wspólne czytanie stanie się rytuałem, z którego oboje będziecie czerpać wielką przyjemność.

- Oddajcie książkę do biblioteki w terminie i wypożyczcie kolejne. Pamiętaj o zabraniu Karty Małego Czytelnika i pozwól maluchowi przykleić na nią naklejkę. Po uzbieraniu 10 naklejek Twoje dziecko otrzyma imienny dyplom. To potwierdzenie nie tylko jego aktywności czytelniczej, ale także Waszych wspólnych przygód z książką.

Biblioteka to instytucja kultury, w której życie może włączyć się dziecko niezależnie od wieku. Regularne odwiedzanie biblioteki uczy dziecko samodzielności, pozwala podejmować pierwsze własne wybory, rozwija myślenie oraz kształtuje na całe życie nawyk czytania i pogłębiania wiedzy. Biblioteka to miejsce, gdzie rodzic wspólnie z dzieckiem może spędzić czas w sposób twórczy, a gdy już opuszczą jej mury, przeżyć nową, fantastyczną przygodę z wypożyczona książką.

Gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w akcji "Mała książka - wielki człowiek", bo miłość do książek jest prezentem na całe życie!

Zaprasza Instytut Książki