Z wizytą w Hameln

Na zaproszenie władz naszego miasta partnerskiego leżącego w Dolnej Saksonii, w dniach 7-10 czerwca br. Burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej Zbigniew Stradomski wraz z 45–osobową delegacją mieszkańców gościł w Hameln. Ta rewizyta została zorganizowana w 20 rocznicę podjęcia współpracy, a także z okazji 10-lecia podpisania Aktu Partnerstwa między miastami Kalwarią Zebrzydowską i Hameln.
Przypomnijmy. że w dniu uroczystości Beatyfikacji Jana Pawła II - w maju 2011r, gościliśmy w Kalwarii Zebrzydowskiej naszych niemieckich przyjaciół - Zastępcę Burmistrza Panią Inę Loth wraz małżonkiem, którzy przywieźli pozdrowienia dla nowo wybranych władz naszego miasta i zaproszenie do dalszej współpracy.
W skład delegacji, która dnia 7 czerwca 2012 roku wyruszyła z Kalwarii Zebrzydowskiej do Hameln wchodzili przedstawiciele Rady Miejskiej, Sołtysów, Komisji do spraw współpracy z zagranicą oraz reprezentanci Rady Młodzieży, Cechu Rzemiosł Różnych, Twórców Nieprofesjonalnych i Klasztoru Ojców Bernardynów, a przede wszystkim 35 osobowa Orkiestra Miejska na czele z Kapelmistrzem.
Wyjazd do Niemiec poprzedziła Msza Święta odprawiona w Kościele Parafialnym Św. Józefa. Późnym wieczorem 7 czerwca cała grupa dotarła na miejsce, gdzie została powitana przez przedstawicieli lokalnych władz.
Niemieccy gospodarze dla gości z Kalwarii przygotowali wiele niespodzianek. Dużą atrakcją było zwiedzanie wieży widokowej w Klut, a następnie pięknego zamku Hamelschenburg.
Kulminacyjnym punktem tego dnia był wspólny koncert Orkiestryz Halvestorf i Orkiestry Miejskiej Kalwarii Zebrzydowskiej oraz spotkanie osób, które w roku 1990 zainicjowały współpracę z przedstawicielami miast Hameln i Kalwarii Zebrzydowskiej. Wszyscy razem świętowali jubileusz 10-tej rocznicy partnerstwa tych dwóch miast.
Dniem oficjalnych uroczystości była sobota – 8 czerwca. Delegacja naszego miasta na czele z Burmistrzem została przyjęta w Ratuszu Miejskim Hameln, gdzie nastąpiło oficjalne powitanie wszystkich przedstawicieli Kalwarii Zebrzydowskiej przez Panią Burmistrz Zuzanny Lippmann. Podczas uroczystości padło wiele serdecznych słów i zapewnień dotyczących dalszej owocnej współpracy władz i mieszkańców partnerskich miast. Burmistrz Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej Pan Zbigniew Stradomski wygłosił krótkie przemówienie i przekazał Pani Burmistrz Miasta Hameln polską flagę z herbem Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej. Jako włodarz miasta, złożył także pamiątkowy wpis do Złotej Księgi Miasta Hameln.
Uroczystość została uświetniona występem Kalwaryjskiej Orkiestry Dętej, który miał miejsce na tarasie Hochzeitshaus w centrum miasta. Koncert ten zgromadził wielu turystów oraz mieszkańców Hameln, który nagradzali oklaskami popisowy występ naszych muzyków.
Jubileuszowy wieczór wspomnień oraz planów na przyszłość został zorganizowany na statku obywającym rejs po rzece Wezerze.
Ostatniego dnia pobytu w Hameln - niedzielę 10 czerwca kalwarianie uczestniczyli w uroczystej procesji Bożego Ciała, prowadzonej przez bernardyna Ojca Rolanda z Kalwarii Zebrzydowskiej Końcowym pożegnalnym akcentem pobytu w Hameln było spotkanie z mieszkańcami tego miasta pochodzącymi z Polski.
Cele wizyty zostały osiągnięte, nowa krata współpracy otwarta. Co ta wizyta przyniesie naszemu miastu i mieszkańcom - czas pokaże.
Do tej pory Kalwaria Zebrzydowska nastawnia była na otrzymywanie pomocy, za którą jesteśmy wdzięczni niemieckiemu partnerowi. Natomiast ta wizyta w 2012r. pokazała nasze miasto – Kalwarię Zebrzydowską jako partnera, który nie tylko prosi o wsparcie, ale potrafi podziękować i pokazać swoje atuty, a także umie przedstawić ofertę atrakcyjnej współpracy dla naszego niemieckiego sąsiada.