70 Targi Meblowe

W sobotę, 21 września, rozpoczęły się 70 Targi Meblowe. Swoje produkty w pawilonach Cechu Rzemiosł Różnych w Kalwarii pokaże 110 wystawców. Targi potrwają do 29 września. W tym czasie będzie można oglądać łóżka, szafy, biurka, sofy, stoły i wszelkie inne meble oraz kupić te, które wpadną nam w oko.
110 wystawców Cechu Rzemiosł Różnych w Kalwarii Zebrzydowskiej zaprasza na targi, które odbędą się w dniach 21-29 września 2013 r. Rzemieślnicy przygotowali swoje stoiska w dwóch pawilonach wystawowych przy ul. Mickiewicza 2 i Jagiellońskiej 6.
Targi są doskonałą okazją dla firm i klientów indywidualnych, by nie tylko zapoznać się z nowym wzornictwem, ale także, by kupić po okazyjnych cena meble i ich elementy. Podczas tegorocznej ekspozycji będzie można zobaczyć ponad 500 wzorów produktów.
To ciągle największa tego typu impreza wystawiennicza w naszym regionie, która co roku przyciąga kilka tysięcy osób zainteresowanych nową ofertą Cechu Rzemiosł Różnych.
Meblarstwo w Kalwarii Zebrzydowskiej ma wielopokoleniowe bogate tradycje, które przetrwały do dziś. Są one dumą lokalnej społeczności znanej dzięki meblom na całym świecie. Tradycje te sięgają początków XVII wieku.
Pierwsze Stowarzyszenie Rzemieślnicze w Kalwarii Zebrzydowskiej powstało w drugiej połowie XIX wieku. W latach kolejnych z inicjatywy władz miasta powołana została pierwsza publiczna w Kalwarii Zebrzydowskiej Krajowa Szkoła Stolarska, która miała uczyć młodych rzemieślników meblarstwa.
To właśnie wychowankowie tej szkoły zaczęli tworzyć kalwaryjski trend w produkcji mebli, który znany jest do dziś i kultywowany przez współczesnych rzemieślników.
Największy rozkwit rzemiosła kalwaryjskiego miał miejsce XX stuleciu. Charakteryzował się on produkcją mebli ciężkich, masywnych, wykonywanych najczęściej z jesiona i innych gatunków krajowych okleinowanych fornirem orzechowym lub mahoniowym. Kolejne lata przynosiły zmiany charakterystyczne dla panującej mody.
Po czasach transformacji kalwaryjskie rzemiosło przeżywało trudny okres szukając swojej niszy na rynku krajowym i zagranicznym. Wiele zakładów upadło i nie przetrwało konkurencji dużych producentów mebli. Mimo szerokiej i taniej oferty na rynku mebli w Polsce, kalwaryjskie produkty ciągle znajdują swoich nabywców.
(wp)