"Andrzejki z ortografią"

29 listopada 2013 r. w Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kalwarii Zebrzydowskiej odbył się drugi Gminny Konkurs Ortograficzny „Andrzejki z ortografią” zorganizowany przez Zespół Szkół Nr 3 w Przytkowicach przy współpracy z CKSiT,  pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej.

Do zmagań z trudną pisownią języka polskiego stanęło prawie stu uczestników ze szkół znajdujących się na terenie naszej gminy. We wspólnej zabawie z ortografią wzięli udział także dorośli: Pan Burmistrz Zbigniew Stradomski, Pani Bogusława Moskała – dyrektor Biblioteki Publicznej w Kalwarii Zebrzydowskiej, dyrektorzy szkół i nauczyciele.

Tym razem uczestnicy musieli rozwiązać test ortograficzny, ale zdania o „melancholiku żądającym wróżby za półdarmo” i „handryczącym się menadżerze” wcale nie były łatwiejsze niż ubiegłoroczne dyktando.

W czasie, gdy komisja konkursowa sprawdzała prace, na scenę wyszli uczniowie kl.3a ZS Nr 3 w Przytkowicach przygotowani przez panią Marzenę Kuśmierz i panią Annę Nowak, którzy w żartobliwy sposób przypomnieli nam zasady ortograficzne i swoim występem umilili uczestnikom oczekiwanie na werdykt jury.

Tytuły Mistrza Ortografii zostały przyznane w następujących kategoriach:

Dorośli - pani Stanisława Czarniak, (miejsce drugie - pani Bogusława Moskała, miejsce trzecie - pani Izabela Graczyk).

Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych - Anna Kowalczyk (miejsce drugie - Karolina Oczkowska, miejsce trzecie - Maciej Góralczyk).

Uczniowie gimnazjum - Karolina Żeglińska (miejsce drugie - Marta Pacut, miejsce trzecie - Gabriel Kaźmierczak).

Uczniowie szkół podstawowych - Szymon Nowak (miejsce drugie - Zuzanna Balcer, miejsce trzecie - Kinga Bednarz).

Mamy nadzieję, że w przyszłym roku spotkamy się ponownie, bo  konkurs, którego celem jest pogłębianie znajomości zasad ortografii, kształtowanie wrażliwości ortograficznej oraz integrowanie środowisk edukacyjnych naszej gminy powinien na stałe zagościć w kalendarzu roku szkolnego i gromadzić coraz więcej uczestników. Wszyscy także powinniśmy pamiętać słowa Janusza Korczaka: „Źle mówić i pisać, znaczy krzywdzić swoją mową tych, którzy ją budowali”.