Nowy sezon szermierzy z Kalwarii

Tegoroczne jesienne miesiące są jednocześnie początkiem nowego sezonu szermierczego 2014/2015 dla zawodników Klubu Szermierzy „Grass-Hopper Kalwaria”. W okresie tym w kalendarzu Polskiego Związku Szermierczego znajduje się duża ilość zawodów. Do nowego sezonu szpadziści z Kalwarii przygotowywali się w okresie wakacyjnym w czasie obozu sportowego zorganizowanego wspólnie z klubami „Start Opole” i „Zerwikaptur Kraków”. Trzytygodniowy obóz w miejscowości Suchy Bór niedaleko Opola wypełniony był intensywnymi zajęciami sportowymi zarówno ogólnorozwojowymi jak i doskonalącymi technikę walki szermierczej. Typowy dzień na obozie rozpoczynał się o godzinie siódmej rozruchem porannym, odbywającym się najczęściej na otwartym basenie, a kończył zajęciami z szermierki trwającymi do godziny 21:30. Szczególne słowa uznania należą się najmłodszym, siedmio- i ośmioletnim zawodnikom klubu którzy dzielnie wytrzymali trudy wyczerpujących zajęć. Wszystko po to, aby w kolejnym, czwartym już roku działalności klubu „Grass-Hopper Kalwaria” kontynuować dobre wyniki i zdobywać kolejne medale.

Pierwsi do walk stanęli starsi przedstawiciele klubu w kategorii „junior młodszy” (roczniki 1998 – 2000). W pierwszych dniach września odbył się „I Puchar Juniorów Młodszych w Szpadzie” we Wrocławiu, jedne z najważniejszych, punktowanych zawodów w tej kategorii wiekowej w których wystartowało łącznie prawie 230 dziewcząt i chłopców z całej Polski. Bardzo dobrze w tym licznym gronie zaprezentował się Jakub Wodniak który ostatecznie zajął wysokie, piąte miejsce. Jego koleżanka Karolina Biela była trzynasta na ponad setkę startujących zawodniczek. Dobre lokaty zawodnicy ci powtórzyli w październiku na kolejnych zawodach tego cyklu w Gliwicach, gdzie Karolina Biela zajęła siódme miejsce a Jakub Wodniak był trzynasty.

Rozgrywany w drugi weekend września Międzynarodowy Turniej Szermierczy o Puchar Lajkonika w szpadzie dziewcząt i chłopców w Krakowie, w kategorii 12 – 13 lat (roczniki 2001 – 2002) zakończył się zwycięstwem zawodnika kalwaryjskiego klubu Dawida Dębickiego, który po wyjątkowo zaciętej w walce finałowej pokonał wynikiem 15/14 Patryka Adamczyka z MDK nr1 Bytom.

Kolejne zawody czyli Turniej Kmicic Coneco Cup dzieci w szpadzie rozegrany pod koniec września w Częstochowie to kolejne sukcesy naszych zawodników. Kacper Morek doszedł aż do finału zawodów (roczniki 2003 – 2005) i ostatecznie zdobył srebrny medal. Gabriela Herbut była piąta (roczniki  2003 – 2004). Wśród chłopców z roczników 2001 – 2002 piąty był również Dawid Dębicki.

Międzynarodowy Turniej z okazji Dnia Edukacji Narodowej rozegrany w śląskim Radlinie przyniósł dla zawodników z Kalwarii dwa kolejne medale. W najmłodszej kategorii wiekowej (roczniki 2005 - 2007) pierwsze miejsce zajął bezapelacyjnie Ireneusz Filek. Z kolei kategorii 10 – 11 lat (roczniki 2003 – 2004) świetne trzecie miejsce - najniższe miejsce podium wywalczył Kacper Morek. Wyniki godne uwagi – piąte miejsca osiągnęli Gabriela Herbut (roczniki 2003 - 2004) i Dawid Dębicki (roczniki 2001 - 2002).

Pod koniec października odbyły się w Krakowie Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików w szpadzie gdzie bardzo dobrze dla naszych zawodników wypadły walki drużynowe. Pierwsza drużyna „Grass-Hopper Kalwaria” w składzie Franciszek Koc, Dorian Herbut i Dawid Dębicki uległa w finale tylko zawodnikom krakowskiego Zerwikaptura zdobywając drugie miejsce i srebrny medal. Druga drużyna „Grass – Hoppera” (Daniel Filek, Mikołaj Radosz, Elliot Harrison, rezerwowy Michał Płaczek) wywalczyła czwarte miejsce.

W tym samym czasie w Gliwicach rozegrano „II Puchar Polski Juniorów w szpadzie” (do 20 lat), gdzie w stawce ponad stu zawodników najstarszy przedstawiciel klubu z Kalwarii Tadeusz Koc zajął siódme miejsce. Były to pierwsze zawody Tadeusza po dwumiesięcznej przerwie w treningach spowodowanej kontuzją co dodatkowo podnosi wartość osiągniętego wyniku.

W minioną sobotę i niedzielę (8 – 9 listopada) szpadziści z Kalwarii brali udział w Międzynarodowym Turnieju Dziewcząt i Chłopców „Puchar Ziem Północnych” w dalekim Szczecinie. Zawody zakończyły się zdobyciem przez nich aż trzech złotych i jednego brązowego medalu. W najmłodszej kategorii wiekowej dziewcząt „skrzat” (roczniki 2007 i młodsi) pierwsze miejsce zdobyła Alicja Goczał. W kategorii „zuch” chłopców (roczniki 2005 – 2006) na podium stanęło aż dwóch naszych zawodników: najwyższy stopień podium należał ponownie do Ireneusza Filka a trzecie miejsce wywalczył Szymon Wodniak. Inny nasz zawodnik Kacper Morek nie miał sobie równych w kategorii „dzieci” (roczniki 2003 – 2004) i pewnie wygrał zawody.

Przy okazji warto nadmienić, że Klub Szermierzy „Grass-Hopper Kalwaria” od niedawna prowadzi również sekcję amatorów szermierki dla osób dorosłych, chcących spróbować swoich sił w tym pięknym i wymagającym sporcie. Osoby uczestniczące w tych zajęciach również startują w zawodach organizowanych dla nich przy okazji profesjonalnych imprez a ich osobiste doświadczenia pozwalają lepiej docenić ile trudu muszą ponieść dzieci i młodzież aby osiągać znaczące wyniki sportowe. W czasie ostatniego startu w Krakowie w I Turnieju o Puchar Lajkonika dla Amatorów Katarzyna Morek zajęła drugie miejsce wśród pań a Bogdan Biela zdobył brązowy medal wśród panów.

Na koniec należy podkreślić że współautorem opisanych sukcesów jest trener zawodników kalwaryjskiego klubu Eugeniusz Olesiak którego wieloletnie doświadczenie i wiedza pozwala na właściwe szkolenie zawodników.

 


Zajęcia w czasie wakacyjnego obozu sportowego w Suchym Borze


I Puchar Juniorów Młodszych we Wrocławiu - Jakub Wodniak – 5 miejsce


Międzynarodowy Turniej Szermierczy o Puchar Lajkonika w Krakowie – Dawid Dębicki - 1 miejsce


Międzynarodowy Turniej z okazji Dnia Edukacji Narodowej w Radlinie – Ireneusz Filek - 1 miejsce


Międzynarodowy Turniej Dziewcząt i Chłopców „Puchar Ziem Północnych” w Szczecinie. Zdobywca pierwszego miejsca w kategorii 2003-2004 Kacper Morek z trenerem Eugeniuszem Olesiakiem


Walczy Ireneusz Filek (z lewej)


Międzynarodowy Turniej Dziewcząt i Chłopców „Puchar Ziem Północnych” w Szczecinie. Pierwsze miejsce Ireneusz Filek, trzecie miejsce Szymon Wodniak (drugi od prawej). Kategoria 2005 – 2006.