W hołdzie ofiarom

W Barwałdzie Średnim oddano hołd ofiarom olbrzymiej katastrofy kolejowej, jaka 70 lat temu 24 listopada 1944, wydarzyła się na torach. Doszło wówczas do czołowego zderzenia pociągu pasażerskiego z niemieckim pociągiem wojskowym, w wyniku którego zginęło ponad 130 osób, a około 100 zostało poważnie rannych.

W środę 26 listopada pod pomnikiem, upamiętniającym to tragiczne wydarzenie zebrali się m.in.: Starosta Wadowicki Jacek Jończyk, burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej Zbigniew Stradomski, ks. proboszcz miejscowej parafii Wiesław Widuch, dyrektor miejscowej szkoły Bernadetta Kalemba – Żołnierek, sołtys Barwałdu Średniego Paweł Odrobina oraz przedstawiciele Polskich Linii Kolejowych.

Przedstawiciele różnych instytucji złożyli kwiaty i oddali hołd tragicznie zmarłym.

Pod pomnikiem obecny był także urodzony w Wadowicach dr hab., prof. nadzw. Andrzej Nowakowski, który jest autorem książki „Tragedia Barwałdzka", relacjonującej tą ogromną tragedię.

Podczas dalszych obchodów przeniesionych do Szkoły w Barwałdzie Średnim, profesor Nowakowski, razem z uczniami przypominał o faktach zawartych w swojej książce, związanych z owym wydarzeniem. Jak wyznaje profesor, to była jedna z najtragiczniejszych katastrof w historii polskiego kolejnictwa.