Wystawa na Kalwarysjkim Rynku "Szkoła, Rzemiosło, Kalwaria"

Stowarzyszenie "Niezależni Kalwaria" przygotowało wystawę  „Szkoła, Rzemiosło, Kalwaria”.

Zaprezentowano dawne narzędzia stolarskie, można było też zobaczyć meble, krzesała, zaprezentowano też Fotel wykonany dla Jana Pawła II w czasie jego pierwszej pielgrzymki do Kalwarii Zebrzydowskiej w 1979, fotel wykonał Władysław i Łukasz Wilk.

W czasie wystawy zaprezentowano bardzo dużą ilość starych fotografii, duża cześć osób która odwiedzała ze wzruszeniem przypominała sobie czasy uwiecznione na starej fotografii, udało się też zgromadzić i zaprezentować pokaźną ilość różnego rodzaju dokumentów, niektóre z nich liczą już blisko 100 lat.

Na okoliczność wystawy Stowarzyszenie „Niezależni Kalwaria” wydało gazetę, w której można było dowiedzieć się sporo ciekawostek o Kalwaryjskim Rzemiośle.

Warto przypomnieć, że dużą cześć zgromadzonych przedmiotów można też zobaczyć na ekspozycji poświęconej tradycji rzemiosła w Kalwarii Zebrzydowskiej przy ul. Jagiellońska 4 gdzie znajduje się  wystawa „Dawne rzemiosło kalwaryjskie”.

Dzięki determinacji członków Stowarzyszenia „Niezależni Kalwaria” i dobrej współpracy z Burmistrzem Miasta Kalwaria Zebrzydowska Augustynem Ormantym i Radą Miejską w Kalwarii Zebrzydowskiej udało się znaleźć odpowiednie miejsce na taką wystawę i przeznaczyć na nią środki finansowe.

Wystawa prezentuje nie tylko stare narzędzia stolarskie ale też tapicerskie, szewskie, cholewkarskie i krawieckie.

Zwiedzanie wystawy  możliwe jest po wcześniejszym ustaleniu terminu telefonicznie lub mailowo tel. 608-655-550, 606-942-105 lub 602-505-043. Email –  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

W soboty i niedziele w godzinach 10:00 – 12:00 Izba jest otwarta i dostępna dla wszystkich mieszkańców.