Półkolonia zimowa w szkole w Stanisławiu Dolnym

Po raz kolejny w Szkole Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Stanisławiu Dolnym zorganizowano półkolonię zimową, która odbyła się od 12 do 16 lutego. Uczestniczyło w niej trzydzieści pięcioro dzieci z klas I-VI. Pięciodniowy wypoczynek obfitował w liczne atrakcje i wyjazdy.

W pierwszym dniu opiekunki zapoznały uczestników półkolonii z regulaminem, kodeksem postępowania podczas zabaw zimowych, podróżowania autokarem oraz zachowania w miejscach publicznych. Następnie uczestnicy wraz z opiekunkami udali się pieszo do Zebrzydowic, aby wspólnie z osobami niepełnosprawnymi - uczestnikami Warsztatów Terapii Zajęciowej - wziąć udział w zajęciach plastycznych, krawieckich, stolarskich oraz skorzystać z sali rehabilitacyjnej.

We wtorek uczestnicy półkolonii wybrali się wraz z opiekunkami na wycieczkę autokarową do Krakowa, aby zwiedzić Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się”, obejrzeć film animowany „Gnomy rozrabiają” w Cinema City Zakopianka oraz zwiedzić Muzeum Lotnictwa.

W środę uczniowie rozpoczęli półkolonię w budynku szkoły, w którym wolontariuszki Szkolnego Koła Wolontariatu „Warto pomagać” przygotowały ciekawe zajęcia plastyczne. Hasłem przewodnim była miłość, gdyż w tym dniu przypadały walentynki - święto zakochanych. Następnie uczniowie udali się do Wadowic na dwugodzinne zabawy w kręgielni.

W czwartek z kolei uczestnicy odwiedzili Komendę Powiatową Policji, gdzie uzupełnili swoje wiadomości na temat pracy policjanta, mieli możliwość zobaczenia umundurowania oraz nowoczesnego sprzętu policyjnego, a także wykonania odcisków swojej dłoni. W Wadowicach uczniowie również wstąpili do Bazyliki Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, by pomodlić się do patrona swojej szkoły - św. Jana Pawła II - oraz zjedli pyszną kremówkę.

Ostatni dzień to aktywne spędzenie czasu na Krytej Pływalni „Delfin” w Wadowicach. Gry i zabawy ruchowe w wodzie dostarczyły uczniom wiele radości, ale też pozwoliły doskonalić umiejętność pływania.

Właściwie dobrane formy aktywności i metody pracy pozwoliły na stworzenie pozytywnego klimatu zachęcającego do rekreacji, zabawy i aktywnego wypoczynku. Mamy nadzieję, że taka forma zagospodarowania czasu wolnego wyrobi w dzieciach nawyk aktywności fizycznej w wolnych chwilach. Duża frekwencja na wszystkich zajęciach, pozytywne reakcje dzieci i ich rodziców wskazują, iż półkolonie należy kontynuować i rozwijać w latach przyszłych.

Opiekunki półkolonii zimowej
D. Głuc, J. Elżbieciak