Wyspiański na wyciągnięcie ręki

W sobotę 10 lutego 2018 r. miłośnicy Stanisława Wyspiańskiego obejrzeli wystawę w Muzeum Narodowym poświęconą twórcy. Wyjazd zorganizowała Biblioteka Publiczna im. Stanisława Wyspiańskiego w Kalwarii Zebrzydowskiej.

„Wyspiański” to monograficzna wystawa jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów. Wyspiański przedstawiony został jako artysta totalny – dramaturg, malarz, projektant mebli oraz witraży. Do swoich prac podchodził bardzo profesjonalnie. Wykonując projekty polichromii, kostiumów teatralnych czy witraży, osobiście nadzorował rzemieślników. Wyspiański projektując polichromię do kościoła franciszkanów w Krakowie, wykonywał tzw. przepróchy, a następnie po konturach, według zaleceń Wyspiańskiego, malowali zatrudnieni malarze pokojowi. Sam artysta malował tylko postacie. Na wystawie zgromadzono ogrom jego prac. Muzeum Narodowe w Krakowie jest największym w Polsce skarbcem dzieł Wyspiańskiego. W skład kolekcji muzealiów związanych z nazwiskiem artysty wchodzi około 1000 obiektów - obrazy, szkice, książki częściowo z adnotacjami oraz pierwodruki. Olbrzymia spuścizna rękopiśmienna, autografy, listy, dokumenty, zdjęcia rodzinne i pamiątki osobiste. Wystawa otwarta została w 110. rocznicę śmierci artysty i jest największą ekspozycją jego prac w historii Muzeum. Jest to jednocześnie najobszerniejsza wystawa monograficzna Wyspiańskiego w historii polskiego muzealnictwa. Ekspozycja zajmuje powierzchnię 2500 metrów kwadratowych.

Na wystawie dominują obrazy, ale według Nas najciekawsza jest ekspozycja projektów witraży. Na szczególną uwagę zasługują witraże przedstawiające cztery żywioły przedstawione motywami roślinnymi. Perłą wystawy jest projekt witrażu „Polonia” - wnękę ze ścianami pomalowanymi na czarno wypełnia projekt witrażu. Ze względu na ogrom projektu eksponowany jest na leżąco. Nad witrażem powieszono lustro, w którym odbija się w całej okazałości przepiękna kompozycja. Światło, pięknie nasycone kolory tworzą obraz, od którego trudno oderwać wzrok. Sama ekspozycja projektu mogłaby stanowić samodzielną wystawę.

Wystawa ukazuje jak olbrzymi dorobek twórczy artysty poświęcony był rodzinie i Krakowowi.

Podczas wyjazdu zakupiliśmy kilka publikacji związanych z osobą Stanisława Wyspiańskiego, z których można korzystać w kalwaryjskiej Bibliotece.

Dziękujemy wszystkim Uczestnikom za wspólnie spędzony czas, a wszystkich którzy jeszcze nie widzieli wystawy gorąco zachęcamy do jej zwiedzenia.

Wystawę WYSPIAŃSKI można oglądać w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie do 20.01.2019r., kiedy obchodzić będziemy 150. rocznicę urodzin Stanisława Wyspiańskiego.

 

Jolanta Paluchowska-Pępek
biblioteka.kalwaria.pl