Zimowa półkolonia dzieci z Przytkowic

W dniach 12-16 lutego 2018 r. prawie czterdzieścioro uczniów Szkoły Podstawowej im. T. Kościuszki w Przytkowicach miało możliwość uczestniczyć w zimowej półkolonii.

W poniedziałek nasi podopieczni wybierali nazwę swojej grupy i wykonali plakat, który ją przedstawiał. Następnie mieliśmy okazję poruszać nie tylko mózgiem i kredką – oprócz zabaw integracyjnych w świetlicy, na sali gimnastycznej czekała na nas energiczna trenerka zumby i dźwięki minionkowego covera hitu „Despacito”.

We wtorek oglądnęliśmy film „Był sobie pies” i, korzystając z zimowej pogody, lepiliśmy bałwany. Po drugim śniadaniu czekała na nas emocjonująca „Zielona Lekcja”, czyli spotkanie z ptakami. Mogliśmy dowiedzieć się m.in. gdzie sowa ma uszy i jak zwinnie lata jastrząb. A to wszystko z udziałem żywych ptaków – sów, sokołów i jastrzębia! Na koniec każdy mógł zrobić sobie zdjęcie z sową płomykówką Fioną.

Kolejny dzień zaczęliśmy od wizyty w kuchni. Każdy mógł skomponować własną pizzę, dodając ulubione składniki na pyszne ciasto, przygotowane dla nas przez Panie Kucharki. Po uprzątnięciu miejsca pracy i spożyciu swoich wyśmienitych wyrobów, wróciliśmy do świetlicy, by stworzyć walentynkowe serce ze słodkim dodatkiem w postaci cukierków. Na koniec czekała nas odrobina grupowej rywalizacji w sportowych zmaganiach.

W czwartek pojechaliśmy do wadowickiego Centrum Kultury na film pt.: „O czym szumi las”, a w piątek wybraliśmy się do Krakowa. W papugarnii Kraków Papuga House mogliśmy nie tylko podziwiać kolorowe ptaki, ale nawet nakarmić je. Przyzwyczajone do ludzkiej obecności papugi chętnie siadają na ramionach gości, a ich opiekunowie opowiadają o swoich pupilach i odpowiadają na wszystkie pytania. Musieliśmy jednak uważać, by nie stracić złotego kolczyka i nie potknąć się o rozwiązaną sznurówkę – nasi upierzeni gospodarze byli bardzo ciekawscy i skłonni do psot. Kolejnym punktem programu były warsztaty „Królestwo zwierząt”, organizowane przez Grupę Aktywni. Mogliśmy zobaczyć np. jak kształtowały się kontynenty, skąd przywędrowały do Azji Indie i dlaczego lemury żyją tylko na Madagaskarze. Na specjalnie przygotowanych planszach kontynentów zaznaczaliśmy m.in. góry i pustynie, a następnie ustawialiśmy figurki zwierząt, które żyją w danych warunkach klimatycznych. Po zakończonej pracy Pani Animator opowiadała ciekawostki o wybranych zwierzętach.

Dużo się działo i świetnie bawili się zarówno uczestnicy, jak i opiekunowie.

SP w Przytkowicach