Półkolonia w ZS nr 7 w Barwałdzie Średnim

Drugi tydzień ferii zimowych upłynął w ZS nr 7 w Barwałdzie Średnim pod hasłem półkolonii, organizowanej, jak co roku, dla dzieci z klas I-VI. Uczestniczyło w niej dwudziestu uczniów.  Prawie stuprocentowa frekwencja każdego dnia i roześmiane twarze uczestników były najlepszym dowodem na to, że nawet przez ferie warto przyjść do szkoły.

Poniedziałek wypełniły zajęcia plastyczne i sportowe.  Mimo, iż za oknem ciągle sroga zima, uczniowie wykonali kwiaty i barwne motyle, które wykorzystają nie tylko do wiosennego wystroju swoich pokoi, ale też szkolnego korytarza.  Zajęcia plastyczne przeplatane były popularnymi zabawami w sali gimnastycznej.

We wtorek,  uczniowie przenieśli się w fascynujący świat klocków Lego i historii Polski  przedstawionej z ich pomocą  w „HistoryLand”  w Krakowie.  Imponujące makiety Bitwy pod Grunwaldem, życia osady w Biskupinie czy bitwy morskiej, przeplatały interaktywne zabawy i ćwiczenia praktycznych umiejętności np. wiązania węzła marynarskiego czy odegrania hejnału z Wieży Mariackiej.  Ale chyba największą frajdę zapewniły wszystkim wirtualne loty nad klasztorem na Jasnej Górze, które były możliwe dzięki użyciu gogli VR.  Potem były zabawy klockami Lego i wizyta na dworcu kolejowym i autobusowym Kraków Główny. Uczniowie nie tylko zwiedzali nowoczesny dworzec, ale przede wszystkim zdobywali praktyczne umiejętności wykorzystania  różnych udogodnień i informacji podczas podróży np.  korzystania z rozkładów jazdy, przechowalni bagażu, windy czy zakupu biletów w automacie.  Spacer po Rynku Krakowskim był okazją do porównania makiet zbudowanych z klocków Lego z oryginalnymi budynkami.

Środa przyniosła niezwykłą przygodę  w Powiatowej Komendzie Straży Pożarnej w Wadowicach, gdzie uczniowie dowiedzieli się bardzo dużo o pracy strażaków, mieli możliwość ubrania się w specjalnie uszyte dla nich strażackie mundury, zapoznania z wyposażeniem strażackich wozów, ale przede wszystkim, dzięki ciekawym zajęciom multimedialnym w  sali „Ognik”, mogli przypomnieć sobie zasady bezpiecznego użytkowania różnych urządzeń domowych. Przećwiczyli także praktyczne umiejętności m. in.  mogli „ewakuować  się” ze specjalnie zadymionego pomieszczenia, co okazało się nie lada frajdą, ale też z pewnością zapisało w pamięci odpowiedzialne zachowania w sytuacji zagrożenia.

W czwartek, dzieci spotkały się w szkole na zajęciach z wykorzystaniem tablicy  interaktywnej, a następnie udały się do Wadowic do WCK na film animowany: „Między nami wampirami”. Dla wielu uczniów było to pierwsze zetknięcie z filmem w 3D.

Piątek zapisze się w pamięci wielu uczniów zapachem pieczonych i ozdabianych ciastek.  Uczniowie własnoręcznie piekli, lukrowali i wymyślali różne słodkie ornamenty na ciastkach, które po powrocie do szkoły rozprowadzą wśród kolegów i nauczycieli, zbierając tym samym fundusze – cegiełki na pomoc Anicie – afrykańskiej dziewczynce, którą nasza szkoła „zaadoptowała na odległość” parę lat temu i co roku opłaca jej kolejny rok nauki w szkole.  Ta inicjatywa bardzo jednoczy naszą szkolną rodzinę w podejmowaniu różnych działań i projektów w ramach szkolnego wolontariatu.

W imieniu zadowolonych dzieci i rodziców bardzo dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się po raz kolejny do atrakcyjnego spędzania wolnego czasu w ramach szkolnej półkolonii.

Opiekunki:  M. Malciak i K. Kopycińska  oraz kierownik półkolonii – B. Kalęba -Żołnierek