Dzień Kobiet w CKSiT

Tegoroczny Dzień Kobiet zaskoczył panie spektaklem „Separacja” w wykonaniu sceny „Rode”, który odbył się 10 marca w sali widowiskowej CKSiT. Farsa autorstwa Mariusza Marczyka przedstawiała historię nauczycielskiego małżeństwa w kryzysie. Pełna humoru opowieść o perypetiach pary sprawiła, że w sali Centrum Kultury, Sportu i Turystyki rozbrzmiewały przemiennie gromkie brawa i głośny śmiech. Na koniec spektaklu głos zabrał Burmistrz Augustyn Ormanty, złożył wszystkim paniom życzenia oraz każdej z nich, razem z Dyrektorem CKSiT Andrzejem Burdkiem, podarował symbolicznego tulipana.

Skłócone małżeństwo, Joanna i Patryk Kowalscy, podejmuje decyzję o separacji, mieszkając w osobnych pokojach dzielą wspólną kuchnie i knują wzajemne spiski. W dialogach wracają do wspomnień i opowiadają własne wersje tych samych zdarzeń ze wspólnego życia. Mimo usilnych starań żadna ze stron nie zyskuje przewagi w prowadzonej wojence, a kolejne posunięcia pokazują, że małżonkowie jednak nie potrafią bez siebie żyć. Sztuka pozwoliła widzom żyjącym w związkach na zobaczenie swoich problemów w soczewce i z komediowym dystansem.

W rolę Joanny wcieliła się Zofia Zoń – absolwentka Wydziału Aktorskiego PWSFTviT w Łodzi, aktorka teatralna i filmowa. Natomiast rolę Patryka odegrał Mariusz Marczyk – aktor i założyciel Sceny „Rode”. Marczyk jest także autorem powieści, dramatów i książek poetyckich (m. in. „Dziadek – carski oficer”, „Fetysze Izydora Bluma”, „Przypadki ludzkiej nieśmiałości”). Scenografię do spektaklu przygotowała Maria Natalia Rajkin, muzykę skomponowała Lidia Hardulak, a całość wyreżyserował Przemysław Śliwa.