Książka i Róża

Już po raz 17 obchodzono w naszym regionie Małopolskie Dni Książki „Książka i Róża” – święto autorów, ilustratorów, wydawnictw, książek, czytelników i czytelnictwa.

Pomysł organizacji Dni Książki pochodzi z Hiszpanii, a związany jest z ustanowionym przez UNECSO Światowym Dniem książki i praw Autorskich (23 kwietnia).

Ideą akcji jest rozwój czytelnictwa w regionie. Projekt przypomina również, że książka może być pięknym podarunkiem. W Małopolskich Dniach Książki rokrocznie bierze udział kilkadziesiąt księgarni, bibliotek i instytucji kultury z całej Małopolski, organizując w tym czasie wiele imprez związanych z promocją czytelnictwa, promocją autorów oraz nowości wydawniczych.

W obchody Małopolskich Dni Książki włączyła się także kalwaryjska Biblioteka Publiczna.

We wtorek, 24 kwietnia uczniowie kl. II i III z ZS nr 1 w Kalwarii Zebrzydowskiej spotkali się z Panem Mieczysławem Czumą – dziennikarzem, publicystą i autorem wielu książek o Krakowie. Autor zaprosił dzieci w poetycką podróż po mieście. Wiersze o Krakowie, ułożone w kolejności liter alfabetu, opowiadały o historii, legendach, zabytkach i miejscowych obyczajach. Spotkanie dopełniły piosenki w wykonaniu Marty Bizoń.

Ciekawe pozycje książkowe dla dzieci i dorosłych można było nabyć za symboliczną złotówkę na Różanym Kiermaszu, zorganizowanym w lokalu Biblioteki w dniach 23-26 kwietnia.

A Czytelnicy, którzy 24 kwietnia odwiedzili Bibliotekę, otrzymali w upominku czerwoną różę, symbol Małopolskich Dni Książki.

Bogusława Moskała