Gim-Te-Dra zaprosiło na Igraszki z diabłem

Dnia 26 kwietnia 2018 roku szkolne kółko teatralne „Gim-Te-Dra” z ZS nr 1 w Kalwarii Zeb. pod okiem pani Bernadetty Słoniny po raz kolejny wystawiło sztukę. Tym razem uczniowie zagrali komedię Jana Drdy pod tytułem „Igraszki z diabłem”.

W postać głównego bohatera wcielił się debiutujący Wiktor Porzycki, który perfekcyjnie ukazał trzeźwe myślenie, upór i ludzką prostotę żołnierza Marcina Kabata. Kiedy wśród drzew pojawił się zbój Sarka-Farka ( w tej roli rewelacyjny Adam Pająk), wszyscy pękali ze śmiechu, a Kabat wydawał się być przerażony napaścią. Jednak dopiero, gdy na scenę wkroczyła przebojowa i pełna temperamentu Natalia Tyrpa, odgrywająca rolę Lucjusza, świeżo upieczonego absolwenta Piekielnej Akademii, akcja rozkręciła się na dobre. Diabeł zaczął działać i dwie  młode damy, które szukały idealnego kandydata na męża, księżniczka Disperanda i Kasia- jej służąca, podpisały cyrografy.

W role te wcieliły się Joanna Filek, która cudownie odegrała słodką, trochę dziecinną córkę króla  i  rezolutna Kornelia Pilch, która, choć była kobietą twardo stąpającą po ziemi, jednak poddała się manipulacji diabła. Kabat, chcąc uratować dusze dziewcząt, udał się do Czarciego Młyna, gdzie grał w karty z dwójką bardzo niechlujnie wyglądających diabłów - jąkającym się Omnimorem  oraz sepleniącym Karborundą, których zabawnie odegrali Mikołaj Korzeniowski i  Magdalena Warmuz. Tutaj też pojawiła się kolejna mroczna postać - doktor Solfernus (popisowa rola Emilii Janusiewicz), który z bohaterami udał się do piekła. I tu  zjawiają się kolejne czarty: diabeł, który zwlekał z otwarciem drzwi (Aleksandra Tymoszuk),  sepleniący, wiecznie śpiący i mający wszystko w nosie Belzebub ( Klaudia Zborowska) oraz jego asystent, doktor Beliala ( Martyna Żak). Kabatowi udało się przechytrzyć diabły - podarł cyrografy, ale rozwścieczone bestie chwyciły go i  wrzuciłyby do pieca, gdyby nie zjawił się dostojny anioł Teofil     ( Agnieszka Grodecka)  i uratował Marcina. Bohaterowi udało się wymknąć z piekła, ale wpadł w ręce Kasi, która to dopilnowała, by został jej mężem, jak jej to w piekle obiecał.   W tej historii nie można pominąć również bogobojnego pustelnika Scholastyka (Jakub Żegliński), który opierał się pokusom podsuwanym mu przez Lucjusza, nie przekonały go znakomite dania z piekielnej kuchni ani Pokusa( Patrycja Dębowska), piękna, młoda kobieta zbierająca kwiaty przed jego małą chatką.

Piękna scenografia, wykonana przez aktorów, efekty dźwiękowe oraz fantastyczne stroje  razem z mistrzowską grą aktorską stworzyły doskonałą całość. Duża dawka ironii, żartu i humoru sprawiła, że oglądający śmiali się do łez.  Widzowie nagrodzili wszystkich występujących głośnymi brawami, a nasza szkolna grupa teatralna kolejny raz pokazała, że teatr oprócz wystawiania sztuk jest też znakomitą zabawą. Czekamy na kolejne przedstawienie.

 

Zespół Szkół nr 1 im. Mikołaja Zebrzydowskiego w Kalwarii Zebrzydowskiej