Fizyka dla smyka oraz roboty w kalwaryjskim przedszkolu

Dzieci z Publicznego Przedszkola w Kalwarii Zebrzydowskiej uczestniczyły w maju w niecodziennych warsztatach. Gościły fizyków z krakowskiej uczelni i próbowały odpowiedzieć na pytania związane z dźwiękiem: Co to jest dźwięk? Jak powstaje? W jaki sposób się rozchodzi? Podczas eksperymentów i doświadczeń dzieci poznawały różne właściwości dźwięków, dowiadywały się czy dźwięk może być niebezpieczny, jakie dźwięki są niesłyszalne dla człowieka, a nawet tego, czy w kosmosie słychać jakiekolwiek dźwięki! Wszystkie dzieci były żywo zainteresowane i aktywne podczas warsztatów. Z niecierpliwością czekają na kolejne dwa spotkania z fizyką dla smyka, które już niebawem.

Podczas warsztatów z interaktywnymi robotami Photonem i Ozobotami przedszkolaki uczyły się stawiać pierwsze kroki w pozornie tylko skomplikowanej sztuce programowania. Photon to robot, który pomaga stawiać pierwsze kroki w świecie programowania. Podczas dwóch spotkań dzieci miały okazję nieco poznać zwyczaje robotów, a w szczególności ich język - język programowania. Każdy mógł sam na tablecie zaprogramować robota - jego ruchy, kolor czułek, a nawet zachęcić go do wydawania różnych dźwięków.

Ozoboty to małe eduroboty, które można programować z niespotykaną łatwością. Dzieci zgłębiały tajniki programowania z użyciem jedynie flamastrów. Zabawa z Ozobotami przysporzyła wiele pozytywnych emocji Wystarczyło użyć kolorów i wyobraźni, by nadać kierunek i szybkość jazdy małego bohatera. Dzieci bez problemu programowały sposób poruszania się i efekty świetlne za pomocą tabletu lub tablicy interaktywnej. Dzięki takim warsztatom dzieci uświadamiają sobie, że programowanie to nie tylko świetna zabawa, programowanie służy też rozwiązywaniu problemów oraz realizacji ludzkich potrzeb.