Dla miłośników kolei i nie tylko

W tym roku mija 130 lat od uruchomienia linii kolejowej nr 117: Kalwaria Zebrzydowska - Lanckorona - Bielsko-Biała. Z tej okazji Biblioteka Publiczna im. Stanisława Wyspiańskiego w Kalwarii Zebrzydowskiej zaprasza 12 września o godz. 16.00 na prelekcję profesora Andrzeja Nowakowskiego, pasjonata kolejnictwa.

Profesor Nowakowski, jest autorem wielu publikacji na temat kolei, m.in. „Zarysu dziejów kolei w Kalwarii Zebrzydowskiej na tle dziejów kolei galicyjskiej”, „Zarysu dziejów kolei w Wadowicach (1888-1945)”, „Dziejów wadowickiej kolei po II wojnie światowej”.

Spotkaniu towarzyszyć będzie okolicznościowa wystawa: „Kalwaria – miasto dwóch dworców” Będą na niej prezentowane m.in. archiwalne i współczesne fotografie dworców kolejowych na trasie Kalwaria – Bielsko.

 

Andrzej Nowakowski – dr hab. nauk prawnych i nauk o kulturze fizycznej, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Rzeszowskiego. Pochodzi z Wadowic. Działacz społeczny, były przewodniczący wadowickiej „Solidarności”, obecnie wiceprezes rzeszowskiego „Sokoła”.

Autor około 250 prac naukowych z zakresu historii ustroju i prawa, teorii i organizacji kultury fizycznej oraz historii regionalnej. Napisał, m.in.: „Tradycje ruchu sokolskiego w Kalwarii Zebrzydowskiej w latach 1898 – 1914 na tle dziejów miasta”, „Zarys dziejów kolei w Kalwarii Zebrzydowskiej na tle dziejów kolei galicyjskiej i małopolskiej”, „Wybrane zagadnienia z dziejów Kalwarii Zebrzydowskiej: na 400- lecie pierwszej lokacji Kalwarii Zebrzydowskiej (1617 – 2017)” oraz „Wadowice w latach 1945 – 1990: przyczynek do najnowszej historii miasta”.