Porozmawiajmy o kolei

W dniu 12 września 2018 w Bibliotece Publicznej im. S. Wyspiańskiego w Kalwarii Zebrzydowskiej odbyło się okolicznościowe spotkanie, poświęcone 130 rocznicy oddania do użytku linii kolejowej biegnącej z Bielska przez Wadowice do Kalwarii (obecnej linii kolejowej nr 117).

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele miejscowych władz samorządowych na czele z Burmistrzem Kalwarii Zebrzydowskiej dr hab. inż. Augustynem Ormantym.

Ponadto obecni byli przedstawiciele spółek kolejowych, a wśród nich inż. Tadeusz Antosiak – Naczelnik Sekcji Eksploatacji w Suchej Beskidzkiej, wchodzącej w skład Zakładu Linii Kolejowych w Nowym Sączu oraz dyżurni ruchu – p. Anna Brożek, Joanna Sikora i Mateusz Gawron.

Największą atrakcją spotkania był udział pocztu sztandarowego kolejarzy z Wadowic – p. Wiesława Pająka, Jana Szymuli i Marka Adamika wraz z historycznym sztandarem kolejowym pochodzącym z roku 1921.

Podczas spotkania dr hab. Andrzej Nowakowski wygłosił prelekcję przedstawiającą rozwój historyczny kalwaryjskiego węzła kolejowego. Po jego wystąpieniu wywiązała się ożywiona dyskusja, podczas której podniesiono konieczność szybkiego i pełnego dokończenia rewitalizacji szlaków kolejowych przechodzących przez Kalwarię.

Wśród dyskutantów zabrał głoś wywodzący się z Kalwarii inż. Marek Ćwikła, Naczelnik Działu Przedsiębiorstwa Napraw i Utrzymania Infrastruktury Kolejowej w Krakowie, miłośnik kolejnictwa na ziemi wadowickiej. Początkiem września br. ukazała się książka jego autorstwa, przedstawiająca przeszłość i dzień dzisiejszy linii kolejowej nr 117.

Na wystawie poświęconej linii kolejowej 117 można obejrzeć archiwalne fotografie i pocztówki ze zbiorów prywatnych kolekcjonerów: p. Stanisława Kuliga z Wadowic, p. Andrzeja Sadlika z Andrychowa, p. Piotra Moskały z Kalwarii oraz z Muzeum im. A. Kłosińskiego w Kętach.

Wystawa będzie dostępna w lokalu biblioteki do 12 października br.

biblioteka.kalwaria.pl