Uczniowie ZS nr 7 w Barwałdzie Średnim Uczestnikami "Widowiska Dumy i Radości"

W piątek, czyli 19 października 2018r., uczniowie klasy V, VII oraz III gimnazjum z Zespołu Szkół nr 7 w Barwałdzie Średnim wraz z opiekunkami p. Ewą Pacut oraz p. Moniką Babicz uczestniczyli w „Widowisku Dumy i Radości” – wielobarwnym pochodzie, zorganizowanym przez Małopolskie Kuratorium Oświaty w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Niepodległościowe „Widowisko Dumy i Radości” zgromadziło prawie 10 tys. uczniów małopolskich szkół. Część z nich przybyła na uroczystość przebrana w stroje nawiązujące do okresu, gdy Polska była pod zaborami oraz przypominające rok 1918, kiedy Polacy mogli się już cieszyć z odzyskanej wolności. Bardzo dużo uczniów zaprezentowało stroje regionalne, między innymi z Podhala, Pienin, czy Orawy. Wielu uczniów niosło sztandary szkół, proporce i tablice z nazwami placówek.

Uroczystość rozpoczęła się o 9.00 Mszą świętą na Wawelu, odprawianą przez arcybiskupa Marka Jędraszewskiego. W swoim kazaniu do młodych arcybiskup wspominał Romualda Traugutta, ostatniego przywódcę powstania styczniowego oraz Urszulę Ledóchowską katolicką świętą podkreślając, że podczas 123 lat niewoli wiele było pięknych postaci, dla których ojczyzna była świętością i dla której poświęcali się w imię wiary chrześcijańskiej. Podkreślił, że naród polski w ciężkich latach niewoli nie poddał się, mimo przegranych powstań i zsyłek na Syberię, mimo wysiłków rusyfikacji i germanizacji. Zauważył także, że w czasach, kiedy Polska była w niewoli nie było urzędów, które by nas broniły. Był jednak Kościół katolicki, który przejął wiele zdań państwa i troszczył się o polskość oraz dawał ludziom nadzieję.

Po uroczystej Mszy Św. na Wzgórzu Wawelskim rozpoczęto formowanie Marszu. Rozpoczynał go Jeździec Pamięci – jadący konno Włodzimierz „Wowa” Brodecki, słynny krakowski ułan, który przed laty konno dotarł aż na Monte Cassino. Za nim kolejno Podhalańczycy z Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków z Nowego Sącza, zaproszeni goście, a następnie uczniowie i nauczyciele szkół Małopolski.

Ze Wzgórza Wawelskiego pochód skierował się do zejścia w stronę ulicy Bernardyńskiej, następnie podążał ulicą Grodzką, Rynkiem Głównym, ulicą Szewską i ulicą Piłsudskiego do Parku Jordana, gdzie uczniowie mogli spotkać się z Żołnierzami Niezłomnymi - Panem Wacławem Szaconiem – polskim wojskowym, porucznikiem WP, członkiem Narodowej Organizacji Wojskowej i żołnierzem Armii Krajowej, uczestnikiem powstania antykomunistycznego w Polsce oraz Niezłomnym majorem WP Panem Stanisławem Szuro – żołnierzem Armii Krajowej i podziemia niepodległościowego, więźniem obozów hitlerowskich i komunistycznych, autorem wydanych wraz z synem Janem w 2018 roku wspomnień biograficznych zatytułowanych „I tak będę żył”.

W Parku Jordana odbyła się krótka prezentacja szkół uczestniczących w pochodzie oraz przywitanie z zebranymi gośćmi. Następnie grupy miały możliwość zwiedzania parku oraz stoisk sponsorów całej imprezy, m. in. Wawel S. A., Kraków Airport, Kopalnia Soli Wieliczka, Poczta Polska. Organizatorzy przewidzieli również poczęstunek oraz pamiątki dla uczestników imprezy.

Udział uczniów naszej szkoły w patriotycznym pochodzie był dla nich powodem do dumy i radości oraz był wyrazem miłości do ojczyzny. Cieszyli się, że w Krakowie mogą włączyć się w obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

Źródło: ZS nr 7 w Barwałdzie Średnim
Monika Babicz, Ewa Pacut, Bernadeta Kalęba-Żołnierek