Jubileusz kalwaryjskiej biblioteki

W bieżącym roku Biblioteka Publiczna obchodzi podwójny jubileusz – mija 70 lat od założenia Biblioteki w naszym mieście i 10 lat od nadania jej imienia Stanisława Wyspiańskiego. Uroczystości jubileuszowe w Bibliotece przypadły w szczególnym czasie – w roku 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę i 40-lecia pontyfikatu Jana Pawła II.

W spotkaniu w Bibliotece, 16 października 2018 r. wzięli udział przedstawiciele gminnych władz samorządowych – Burmistrz Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej Pan Augustyn Ormanty oraz radny Rady Miejskiej Pan Marcin Zadora, dyrektorzy i nauczyciele szkół z terenu gminy, przedstawiciele zaprzyjaźnionych instytucji i stowarzyszeń, Przyjaciele Biblioteki i Czytelnicy.

Środowisko bibliotekarskie reprezentowali: Pani Anna Wiśniewska- wicedyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, Pani Bożena Płonka – dyrektor Wadowickiej Biblioteki Publicznej, Pani Sylwia Błasiak – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Andrychowie. Na uroczystości obecna była Pani Krystyna Foryś – wieloletni dyrektor kalwaryjskiej Biblioteki oraz emerytowani bibliotekarze: Panie Danuta Marcowska, Urszula Pasternak, Stanisława Spisak i Teresa Sutor.

Jubileusz był okazją do podsumowania Planu Rozwoju Biblioteki na lata 2014 – 2018. Projekty realizowane w ostatnich latach : Rodzice i małe dzieci w bibliotece, Lato z Wyspiańskim, , Nowe Technologie Informatyczne, Archiwum Cyfrowe , zaprezentowali ich koordynatorzy, Panie Jolanta Paluchowska- Pępek, Anna Bogunia, Celina Uzdrzychowska, Renata Żak i Pan Adrian Wlaźlak.

Spotkanie było także okazją do podziękowań władzom, instytucjom i stowarzyszeniom oraz osobom prywatnym za współpracę.

Wszystkim Państwu, którzy angażują się w realizację działań na rzecz naszej lokalnej społeczności, Przyjaciołom Biblioteki i wszystkim naszym Czytelnikom serdecznie dziękujemy za współpracę i życzliwość.

Honorowymi Gośćmi uroczystości byli: wybitny aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, profesor i rektor Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, Pan Jerzy Trela oraz wybitny solista, uczestnik wielu festiwali krajowych i zagranicznych, wykładowca Akademii Muzycznej w Krakowie, Pan Marcin Wolak. Niezapomnianych wrażeń dostarczyła mistrzowska recytacja fragmentów „Wesela” i „Wyzwolenia” oraz pieśń „Modlitwa obozowa” w wykonaniu Gości.

Uroczystość zakończyła się, jak przystało na rok niepodległości, wspólnym śpiewem przy akompaniamencie akordeonu.

Z okazji Jubileuszu przygotowany został Informator oraz Wystawa, którą można obejrzeć w lokalu Biblioteki w Kalwarii do końca roku.

Bogusława Moskała