"Chcemy oddychać czystym powietrzem"

Dnia 15 października 2018 r. został przeprowadzony w Przedszkolu Publicznym w Przytkowicach happening w ramach realizacji projektu zintegrowanego LIFE pod nazwą "Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze" współfinansowanego ze środków Programu LIFE Unii Europejskiej.

W przeprowadzanie happeningu w przedszkolu zostali zaangażowani rodzice, nauczyciele i wszystkie grupy przedszkolne. Wychowawcy przeprowadzili w swoich grupach edukacyjną pogadankę na temat ochrony czystego powietrza.

Dzieci zapoznały się z piosenkami o tematyce ekologicznej. Każda z grup przygotowała elementy dekoracyjne, transparenty, oczyszczacze powietrza. Przedszkolaki nauczyły się hasła przewodniego pt. "Chcemy oddychać czystym powietrzem". Na boisku szkolnym został zademonstrowany sztuczny smog, który uświadomił jak zanieczyszczone może być powietrze. Przeprowadzono również zabawę ruchową "Smog i słoneczko".

Wszyscy uczestnicy happeningu z transparentami przemaszerowali w okolicy przedszkola skandując hasło: "Chcemy oddychać czystym powietrzem". W trosce o czyste powietrze oraz uświadomienie uczniów zorganizowano przemarsz korytarzami naszej szkoły.

Na zakończenie happeningu grupy przedszkolne wykonały zdjęcie z przekazanym przez Marszałka Województwa Małopolskiego w ramach projektu oczyszczaczem powietrza, który zostanie zainstalowany w sali najmłodszych przedszkolaków.

autor: Grażyna Zwierz