Kobiety na 100

Osiem pięcioosobowych zespołów ze szkół z całej gminy postanowiło sprawdzić swoją wiedzę w międzyszkolnym turnieju wiedzy "Kobiety na 100".

Turniej jest jednym z przedsięwzięć realizowanych w ramach projektu "Historia jest kobietą", który ma na celu upowszechnienie, wiedzy na temat 100. rocznicy nadania kobietom w Polsce praw wyborczych, a przede wszystkim ukazanie dorobku kobiet w historii naszego państwa. Poprzez różnorodne działania skierowane do ogółu mieszkańców naszej gminy pragniemy świętować jubileusz ucząc młodsze i przypominając starszym pokoleniom sylwetki wielkich kobiet z historii, także lokalnej, które niejednokrotnie zmieniły świat i miały wymierny wpływ na nasze życie dzisiaj

W trakcie 3-godzinnych zmagań turniejowych uczniowie rywalizowali ze sobą w pięciu konkurencjach, w trakcie których musieli wykazać się wiedzą  dotyczącą Polek, które swoim życiem i działalnością budowały i budują wizerunek niepodległej Polski, a ich aktywność przypada na okres stulecia niepodległości (1918-2018).

Turniej rozpoczął się od kategorii memory, gdzie należało dopasować wizerunek słynnej Polki do hasła ją opisującego. W kolejnej konkurencji młodzież dopasowywała biografie do bohaterek. Następnie zostało wyemitowane kilka krótkich filmików, w których uczniowie rozpoznawali postacie, między innymi tancerkę Lodę Halamę, aktorkę Danutę Szaflarską, śpiewaczkę Adę Sari i reporterkę Hannę Krall.

Następnie uczestnicy zobaczyli krotki materiał filmowy o Irenie Sendlerowej, a po nim każdy zespół musiał udzielić odpowiedzi na 2 pytania dotyczące bohaterki. Ostatnia kategoria „prawda/fałsz” polegała na rozstrzygnięciu, czy wyświetlane na ekranie zdanie jest prawdziwe, czy też nie.

A tak przedstawiają się wyniki turnieju "Kobiety na 100":

Kategoria I – KLASY V-VI

I miejsce – „5 kobiet”, ZS w Kalwarii Zebrzydowskiej

II miejsce – SP w Zebrzydowicach

 

Kategoria II-klasy VII-VIII oraz gimnazjum

I miejsce- „ Żeński Oddział Wywiadowczy”, SP w Brodach

II miejsce – „Szósteczka”, ZS w Leńczach

III miejsce – „Barwisie”, ZS w Barwałdzie Średnim

„Legion ze Staśka”, SP w Stanisławiu Dolny

wyróżnienia: „Maciejówki” ZSP Zarzyce Wielkie

„Niepodległe” SP w Brodach


Każdy uczestnik otrzymał pamiątkową plakietkę i drobny upominek (quiz), a najlepsze zespoły zostały nagrodzone książkami.

Wszystkim uczniom oraz nauczycielom serdecznie dziękujemy za udział we wspólnej zabawie, a laureatom turnieju gratulujemy!

Projekt "Historia jest kobietą", który realizuje CKSiT uzyskał dofinansowanie Muzeum Historii Polski w ramach programu "Patriotyzm Jutra".

 

Galeria zdjęć z miedzyszkolnego turnieju wiedzy "Kobiety na 100"

ckstkalwaria.com