"Dla Niepodległej" w Barwałdzie Średnim

W piątek 9.11.2018 r. cała społeczność szkolna Zespołu Szkół nr 7 w Barwałdzie Średnim przeżywała uroczystość 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Ta bardzo ważna data w historii naszego kraju została godnie uczczona zarówno w szkole jak i w środowisku lokalnym. W szkole odbyła się uroczysta akademia poświęcona temu doniosłemu wydarzeniu. Uczniowie klas: V, VII, VIII i III gimnazjum zaprezentowali program artystyczny składający się z kilku części. Pierwszą część stanowił montaż słowno-muzyczny wzbogacony filmem pokazującym najpiękniejsze zakątki naszej Ojczyzny oraz wzruszającym utworem Marka Grechuty „Ojczyzna” .

W następnej części programu przedstawiono wydarzenia ukazujące dzieje naszej Ojczyzny. Na scenie prezentowały się jak w kalejdoskopie postacie historyczne w strojach epokowych, między innymi św. Kinga i św. Jadwiga.

Kolejnym punktem programu była projekcja filmu „Animowana historia Polski” i związany z nim quiz historyczny. Uczniowie chętnie odpowiadali na kolejno zadawane pytania dotyczące naszej historii. Dobre odpowiedzi nagradzane były oklaskami oraz biało-czerwonymi słodkościami.

Wręczono również nagrody za udział w konkursie na biało- czerwoną flagę. Po raz kolejny okazało się, że uczniowie wykazali się kreatywnością – pojawiła się m. in. flaga zrobiona na drutach oraz wykonana z żywych kwiatów. Wszystkie nagrody dla zwycięzców również były biało- czerwone!

O godzinie 11.11 cała społeczność szkolna uroczyście odśpiewała hymn państwowy łącząc się z uczniami i szkołami z całej Polski.

Ostatnim punktem programu było wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Wszyscy włączali się w śpiew takich pieśni, jak: „Przybyli ułani”, „Wojenko, wojenko” czy „Żeby Polska była Polską”.

Tego dnia uczniowie przyszli do szkoły w strojach galowych, z elementami biało- czerwonymi. Było wzruszająco i sentymentalnie. Podniosły nastrój udzielał się wszystkim -chwytał za serce i wypełniał je dumą z bycia Polakiem!

O godzinie 17.00 w Kościele Parafialnym pw. Św. Erazma w Barwałdzie Dolnym odbyła się uroczysta Msza Święta sprawowana przez Ks. Proboszcza Wiesława Widucha oraz wieczornica patriotyczna, podczas której zaprezentowano wspomniany program artystyczny zgromadzonym mieszkańcom wsi, a na zakończenie wspólnie śpiewano pieśni patriotyczne dla Niepodległej.

Źródło: ZS nr 7 w Barwałdzie Średnim