Promocja książki „Włodkowa” Teresy Wodzickiej

W piątek, 22 lutego 2019 roku, o godz. 17:00, zapraszamy na promocje książki „Włodkowa”, fragment ze zbioru „Dzieje Perły” autorstwa Teresy Wodzickiej (1849-1930), która odbędzie się w Starym Kinie w Kalwarii Zebrzydowskiej, ul. Mickiewicza 4.

Spotkanie wokół książki organizuje Stowarzyszenie Niezależni Kalwaria, które wydało już poprzednio dwa reprinty książek dotyczących ziemi kalwaryjskiej („Mincarz Włodkowej” oraz „Kalwarya Zebrzydowska w obrazach”).

Tym razem Stowarzyszenie zachęca do zapoznania się z książką autorstwa Teresy z Potockich Wodzickiej, żyjącej na przełomie XIX i XX wieku. Wodzicka była poetką, prozaiczką, tłumaczką i publicystką m.in. „Przeglądu Polskiego”, „Przeglądu Powszechnego” i „Tygodnika Ilustrowanego”. W 1880 roku wydała zbiór wierszy „Iwar”, a trzy lata później zbiór „Dzieje Perły” z którego poemat pod tytułem „Włodkowa” został ponownie wydany przez Stowarzyszenie Niezależni. Autorka wydała również wiele innych utworów i prowadziła aktywną działalność społeczno-kulturalną W 1989 roku ukazała się jej najsłynniejsza książka „Eliza Radziwiłłówna i Wilhelm I” opowiadającą o niespełnionej miłości polskiej arystokratki i niemieckiego następcy tronu.

Fragmenty poematu „Włodkowa” będzie czytał aktor Rafał Gralewski. Wydanie ilustrują prace znanego rysownika Kazimierza Wiśniaka.

Zapraszamy!

 

 

Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Kalwarii Zebrzydowskiej