Zapraszamy na wystawę

11 lutego (poniedziałek)  o godz. 11:00 zapraszamy do sali im. Wojciecha Weissa w Starym Kinie na otwarcie wystawy zatytułowanej "STASIU KRUCZAŁA I INNI".

STASIU KRUCZAŁA I INNI - wystawa rysunków i malarstwa Stanisława Kruczały - wieloletniego mieszkańca Domu Pomocy Społecznej w Zebrzydowicach. Najciekawsze prace pochodzą z lat 1994-1999. Stanisław za pomocą kreski opowiadał o świecie, który go otaczał. Widać w tych pracach dużą wrażliwość na przyrodę, zwierzęta, a także człowieka. Jego ulubionym tematem był motyw domu. Często mówiono: „domki Stasia“. To tu, w Zebrzydowicach, Stasiu mieszkał i czuł się jak we własnym domu, choć często odwiedzał i wspominał dom rodzinny. Patrząc na rysunki wchodzimy w Jego świat, widzimy wędkarza łowiącego ryby, postać kobiety z pieskiem, kolegów, osoby niepełnosprawne, a także opiekunów i braci zakonnych. Możemy powiedzieć, że rysunki Stasia, to pamiętnik uważnego obserwatora rzeczywistości. Warto też wspomnieć o sukcesach Naszego Artysty. Jego praca w roku 1994 zdobyła pierwszą nagrodę w ogólnopolskim konkursie plastycznym dla osób niepełnosprawnych w Koninie. Rysunek Stasia przedstawiający postać Papieża Jana Pawła II w papamobile został podarowany Kardynałowi Franciszkowi Macharskiemu. Rysunki Stasia są bardzo oszczędne i minimalistyczne, ale dzięki temu, w swojej wypowiedzi, bardzo szczere i trafiające w sedno. To, jak dużą moc ma jego twórczość, świadczy fakt, że wielu kolegów inspirowało się i nadal inspiruje jego twórczością. W latach 1997-2001 twórczość Stasia była znaczącą inspiracją dla ówczesnego studenta Poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych - Grzegorza L.Piotrowskiego. Młody artysta zauroczony perfekcyjną kreską i nieograniczoną wyobraźnią, stworzył cykl rysunków pt. Domy, domki, ludzie, rowery, samoloty. Powstała także książka artystyczna z portretami Stasia.

Serdecznie zapraszamy na wystawę, na której zaprezentowane będą prace Stanisława, a także wspomniane prace Uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Zebrzydowicach wraz z pracami Grzegorza L. Piotrowskiego.  Wystawę będzie można oglądać do 29 marca 2019 r.

Organizatorzy wystawy: Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz Konwent Bonifratrów w Zebrzydowicach.

 

 

Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Kalwarii Zebrzydowskiej