Podsumowanie projektów LGD

Projekty zrealizowane w ramach grantu 5 "Zakup wyposażenia na potrzeby kuchni regionalnych, organizacja warsztatów oraz konkursu i quizu".

Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Szkół w Jaszczurowej „Jawa Plus” - Zakup wyposażenia na potrzeby Regionalnej Kuchni „Kuźnia Smaku” oraz organizacja konkursu kulturalno-ekologicznego
W ramach projektu w Świetlicy Wiejskiej w Jaszczurowej powstała Regionalna Kuchnia „Kuźnia Smaku”, która została wyposażona w odpowiednie sprzęty służące wyłącznie do wyrobu kulinarnych produktów lokalnych. 23 lutego 2019 roku w Świetlicy Wiejskiej w Jaszczurowej został przeprowadzony konkurs ekologiczno- kulturalny „Mistrz Kuchni Lokalnej”, Przedmiotem konkursu było wykonanie przez uczestników potraw lokalnych w określonym czasie oraz wypełnienie testu ekologicznego z zakresu zagadnień ekologicznych stosowanych w kuchni. Konkurs trwał około czterech godzin, a każdy uczestnik otrzymał dyplom oraz nagrodę rzeczową.

 

Stowarzyszenie Siedlisko Skawinki - Zakup wyposażenia na potrzeby kuchni regionalnej oraz organizacja warsztatów pt. „Kuchnia od przedszkola do seniora”
W ramach realizacji grantu w budynku OSP w Skawinkach powstała kuchnia regionalna, wyposażenia w odpowiednie sprzęty służące wyłącznie do wyrobu kulinarnych produktów lokalnych. Przeprowadzono 6 warsztatów, które odbyły się w Skawinkach , 1 warsztat przeprowadzono w Inkubatorze Kuchennym. Warsztaty kulinarne poświęcone były tematyce:
- historia kuchni, przypomniane stare przepisy, zapomniane produkty, dawne smaki czyli wymiana doświadczeń pokoleniowych,
- żyj "EKO" czyli o produktach ekologicznych, o kuchni roślinnej, bez glutenowej o bogactwie przepisów z wykorzystaniem regionalnych produktów, jednocześnie będących pysznych, zdrowych i smacznych, świadomość segregacji śmieci, odpadów powstałych w kuchni lokalnej co wpisuje się w przedsięwzięcie „Zachowanie dziedzictwa kulinarnego”.
- Innowacyjne warsztaty piknikowe, czyli jak przygotować się na piknik zdrowo i kolorowo, a potem
- domowe przetwory, czyli jak zrobić przetwory zapasy na zimę z owoców i warzyw, ulubione i sprawdzone przepisy mieszkańców,
- kolorowe kompozycje, czyli wszystko na temat sałatek warzywnych i owocowych,
- kolorowe słodkości, czyli wszystko o ciastach, tortach, babeczkach i innych słodkościach,sztuka dekorowania ciast,
- produkcja wybranych produktów lokalnych.

 

Ochotnicza Straż Pożarna Koziniec Centrum – Kuchnia smaków lokalnych – wyposażenie kuchni w Świetlicy Wiejskiej w Kozińcu oraz organizacja quizu ekologiczno-kulinarnego
W ramach projektu zakupione zostało wyposażenie kuchenne do lokalnej kuchni w Świetlicy Wiejskiej w Kozińcu. Odpowiednie wyposażenie kuchni umożliwia rozwój zainteresowań kulinarnych mieszkańców oraz przyczyniło się do kultywowania i przekazywania lokalnych tradycji kulinarnych regionu. Dnia 26 kwietnia 2019 roku odbył się innowacyjny – ekologiczno-kulinarny quiz dla dzieci w Świetlicy Wiejskiej w Świnnej Porębie. Zostały przygotowane różne łamigłówki oraz zadania sprawnościowe. Do zadań quziowych należały m. in.: rozpoznanie znaków ekologicznych, posmakowanie i odgadnięcie produktów lokalnych, przypraw, odgadnięcie przyrządów kulinarnych, ułożenie z kartoników krzyżówki ekologicznej czy np. ubicie piany z białka itp. W trakcie quizu dzieci uczestniczyły w spotkaniu ze strażakami, którzy przeprowadzili lekcję pt. „Bezpieczny dom”.

 

Stowarzyszenie Lanckoronianki - Wyposażenie i adaptacja pomieszczeń siedziby Stowarzyszenia Lanckoronianki na kuchnię oraz salę spotkań celem prowadzenia warsztatów ekologiczno-kulinarnych
W ramach realizowanego zadania Stowarzyszenie Lanckoronianki wyposażyło pomieszczenia swojej siedziby w aneks kuchenny wraz ze sprzętem AGD dużym oraz drobnym, przyborami kuchennymi, zestawami przeznaczonymi dla 18-tu uczestników warsztatów (stolnice silikonowe, fartuchy, wałki, radełka itd.) Zakupiono sprzęt gastronomiczny umożliwiający przeprowadzenie warsztatów poza siedzibą stowarzyszenia (patelnie elektryczne, kociołki, witryna grzewcza, termos). Zagospodarowana została sala spotkań w stół rozkładany wraz z krzesłami, umożliwiająca przeprowadzenie warsztatów kulinarnych. Zakupiono produkty spożywcze na warsztaty.
Odbyły się następujące warsztaty:
09.04.2019 r. Pierogi tradycyjne – szkoła podstawowa w Lanckoronie, klasa III
26.04.2019 r. Fit pierogi – siedziba stowarzyszenia Lanckoronianki
07.05.2019 r. Pierogi tradycyjne – szkoła podstawowa w Stroniu, klasa II
14.05.2019 r. Pierogi świata – siedziba stowarzyszenia Lanckoronianki
16.05.2018 r. Fit pierogi, pierogi tradycyjne – szkoła podstawowa w Brodach, klasa I
21.05.2018 r. Pierogi tradycyjne, fit pierogi, pierogi świata – siedziba stowarzyszenia Akolada w Izdebniku
Cel zadania został osiągnięty tzn. poprzez przeprowadzone warsztaty członkinie stowarzyszenia przekazały uczestnikom spotkań tradycyjne lokalne przepisy kulinarne, a także przedstawiły je w nowej odsłonie. Realizowane działania miały na celu promocję regionalnych produktów, przyczyniły się do wzrostu aktywności społeczności lokalnej poprzez rozpropagowanie, zapoznanie i zachęcenie miejscowej ludności i turystów do kontynuowania tradycji kulinarnej , i poznanie nowych przepisów oraz integracja międzypokoleniowa, zachęcenie dzieci do gotowania.

 

Stowarzyszenie Mieszkańców „Dolany na Sportowo i Ludowo” - „Pysznie zdrowo i ekologicznie”- organizacja warsztatów kulinarnych, wykładu na temat zdrowego żywienia i prelekcji ekologicznej oraz zakup niezbędnych sprzętów kulinarnych
W ramach zadania zakupione zostały sprzęty kulinarne : kuchnia gazowa czteropalnikowa z piekarnikiem elektrycznym, zmywarka gastronomiczna do naczyń z pompą odpływu, piec konwekcyjny z zaparowaniem, podstawa pod piece.
W ramach projektu odbyły się:
1. Warsztaty kulinarne 23.02.2019 w trakcie których przygotowane zostały ogórek kiszony kalwaryjski, pieczenie chleba, lepienie pierogów, smalec staropolski. Nauka przyrządzania potraw tradycyjnych tj. Groch z kapustą, poleśniki, placki drożdżowe z owocami, szybkie placki z dyni i cukinii. Przeprowadzono również warsztaty w plenerze “Sztuka przetrwania” pieczenie kiełbasek i ziemniaków.
2. Przeprowadzono prelekcję ekologiczną na temat recyklingu i segregacji odpadów, quiz wiedzy na temat segregacji i recyklingu odpadów oraz na temat czystego powietrza i odnawialnych źródeł energii. Wykłady na temat zdrowego żywienia, zagadki dotyczące tematów: otyłość i nadwaga, liczenie kalorii, zdrowe przekąski, umiejętność czytania etykiet na produktach. Miejsce w których
odbyły się warsztaty to Świetlica wiejska w Stanisławiu Dolnym.
3. W dniu 26.02.2019 odbyły się warsztaty w Inkubatorze Kuchennym w Zakrzowie, które przeprowadziła Spółdzielnia Socjalna “Smaki Gościńca”.
4. W dniu 16.03.2019 na zakończenie odbyła się impreza pt. ”Poznaj smaki lokalnych produktów” podsumowująca warsztaty. Na imprezie został przeprowadzony konkurs nt. produktów lokalnych obszaru LGD i wiedzy o LGD, podczas konkursu wyłoniono zwycięzców, wręczono nagrody.

 

gosciniec4zywiolow.pl