Podsumowanie projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Mieszkańców „Dolany na Sportowo i Ludowo”

Podsumowanie projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Mieszkańców „Dolany na Sportowo i Ludowo” - „Pysznie zdrowo i ekologicznie”- organizacja warsztatów kulinarnych, wykładu na temat zdrowego żywienia i prelekcji ekologicznej oraz zakup niezbędnych sprzętów kulinarnych
W ramach zadania zakupione zostały sprzęty kulinarne: kuchnia gazowa czteropalnikowa z piekarnikiem elektrycznym, zmywarka gastronomiczna do naczyń z pompą odpływu, piec konwekcyjny z zaparowaniem, podstawa pod piece.

W ramach projektu odbyły się:
1. Warsztaty kulinarne 23.02.2019 w trakcie których przygotowane zostały ogórek kiszony kalwaryjski, pieczenie chleba, lepienie pierogów, smalec staropolski. Nauka przyrządzania potraw tradycyjnych tj. Groch z kapustą, poleśniki, placki drożdżowe z owocami, szybkie placki z dyni i cukinii. Przeprowadzono również warsztaty w plenerze “Sztuka przetrwania” pieczenie kiełbasek i ziemniaków.

2. Przeprowadzono prelekcję ekologiczną na temat recyklingu i segregacji odpadów, quiz wiedzy na temat segregacji i recyklingu odpadów oraz na temat czystego powietrza i odnawialnych źródeł energii. Wykłady na temat zdrowego żywienia, zagadki dotyczące tematów: otyłość i nadwaga, liczenie kalorii, zdrowe przekąski, umiejętność czytania etykiet na produktach. Miejsce w których odbyły się warsztaty to Świetlica wiejska w Stanisławiu Dolnym.

3. W dniu 26.02.2019 odbyły się warsztaty w Inkubatorze Kuchennym w Zakrzowie, które przeprowadziła Spółdzielnia Socjalna “Smaki Gościńca”.

4. W dniu 16.03.2019 na zakończenie odbyła się impreza pt. ”Poznaj smaki lokalnych produktów” podsumowująca warsztaty. Na imprezie został przeprowadzony konkurs nt. produktów lokalnych obszaru LGD i wiedzy o LGD, podczas konkursu wyłoniono zwycięzców, wręczono nagrody.

 

 

gosciniec4zywiolow.pl