Towarzystwo Przyjaciół Kalwarii Zebrzydowkiej

 

Towarzystwo Przyjaciół Kalwarii Zebrzydowskiej
ul. Mickiewicza 2
34 130 Kalwaria Zebrzydowska

 

 

Towarzystwo Przyjaciół Kalwarii Zebrzydowskiej działa od 1979 roku, w 2014 roku będziemy obchodzić  35-lecie jego istnienia. Stowarzyszenie aktywnie uczestniczy w życiu społeczności lokalnej. Działalność jest prowadzona w dwóch obszarach : kultywowanie tradycji lokalnych i ochrona dóbr kultury oraz organizacja wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych.

W ramach kultywowania tradycji lokalnych jest prowadzona  Izba Muzealna, która  jednocześnie jest lokalem Towarzystwa. Znajduje się tutaj stała wystawa, na której zgromadzono zabytkowe meble, elementy wyposażenia warsztatu stolarskiego, przedmioty codziennego użytku, obrazy, plakaty i zdjęcia dawnej Kalwarii. Lokal przy ulicy Mickiewicza jest miejscem spotkań klubowych, odbywają się tutaj również liczne imprezy kulturalne ,wystawy, dla młodzieży lekcje muzealne. Dla zainteresowanych do dyspozycji jest księgozbiór o tematyce regionalnej, który został zaadoptowany do potrzeb bibliotecznych.

Towarzystwo na bieżąco prowadzi  dokumentacje ważnych wydarzeń i uroczystości w formie fotograficznej i oraz nagrań  audio i video.

W listopadzie, od kilku lat członkowie i sympatycy Towarzystwa spotykają się na Wieczorze Wspomnień, na którym prezentowane są osoby zasłużone dla Kalwarii Zebrzydowskiej. Wśród nich są działacze społeczni, organizatorzy życia cechowego, nauczyciele, malarze, poeci, księża.

W okolicy Świąt Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy organizowane są dla dzieci i młodzieży szkolnej konkursy plastyczne: na ozdobę  choinkową, szopkę,  pisankę, kartkę okolicznościową, baranka wielkanocnego.

Na stałe w życie społeczności Kalwarii wpisały się Wieczory Pieśni Patriotycznej organizowane przez TPKZ we współpracy z Centrum Kultury Sportu i Turystyki. Na wspólne śpiewanie przy akompaniamencie kapeli „U Panka” zapraszamy 3 maja i 11 listopada. Natomiast w lokalu Towarzystwa  członkowie i sympatycy spotykają się corocznie na wspólnym Kolędowaniu Przyjaciół Kalwarii.

Towarzystwo Przyjaciół Kalwarii Zebrzydowskiej jest organizatorem wielu wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych w naszym mieście. Dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z terenu gminy już od 23 lat organizowana jest Sesja Naukowa dla Młodzieży "Ocalić od zapomnienia". Jej celem jest zachowanie pamięci  o ludziach i wydarzeniach ważnych dla naszej Małej Ojczyzny. Uczniowie przygotowują swoje opracowania w formie referatów wywiadów, albumów i prezentacji multimedialnych.

Towarzystwo współpracuje :3 DH" Badyle" z Kalwarii Zeb,8 DSH „Aqarius z Zebrzydowic, ze Stowarzyszeniem Kalwaria ART. oraz  wolontariatem „Animus”. Przy  udziale harcerzy odbywają się Jesienne Rajdy Przyjaciół Kalwarii. Przyczyniają się one do poznawania najbliższej okolicy oraz jej historii. Rajdy cieszą się dużą popularnością, każdorazowo w tych imprezach bierze udział ponad 100 osób.

Towarzystwo  zrzesza  grupę Twórców  Lokalnych, których prace można podziwiać na regale wystawowym w budynku Starego  Kina..

Organizowane są liczne imprezy i wystawy. W ostatnim czasie można było  obejrzeć:

  • „Wspólne Kolędowanie”- wystawa ozdób świątecznych
  • „Dziś znów umiera” – wystawa Drogi Krzyżowej  współczesnej
  • „Wystawa wielkanocna” – regał wystawowy
  • „Burzliwe dzieje Pustelni św. Magdaleny” spotkanie z konserwatorem Elżbietą Graboś - zdjęcia
  • „Malowane i klejone” - wystawa  obrazów Urszuli Wiśnickiej
  • „Benefis Anny Żurek” – wystawa prac
  • „ Gobeliny Żywieckie” – wystawa gobelin
  • „Pielgrzymi kalwaryjscy na starej fotografii”- wystawa zdjęć.
  • „Przemijanie na podstawie liści”- wystawa Władysławy Klinowskiej z Żywca

W lipcu grupa KRYSTYN z miasta i gminny Kalwaria Zebrzydowska obchodzą „Wspólne Imieniny”. Goszcząc wówczas imienniczki z okolic Krakowa, Katowic, Zakopanego i nie tylko.

W celu popularyzacji naszych działań wydajemy Pismo społeczno -kulturalne Towarzystwa Przyjaciół Kalwarii Zebrzydowskiej "Kalwariarz". Obecnie do druku przygotowany jest 8 numer tej publikacji.

 

Pracami Towarzystwa Przyjaciół Kalwarii Zebrzydowskiej obecnie kieruje Zarząd w składzie:

Prezes – Krystyna Duda
Wiceprezes – Aleksander Cimer
Sekretarz – Barbara Drozdowska
Skarbnik – Radosława Wojtas
Członek Zarządu – Bogusława Moskała
Członek Zarządu – Stanisław Babiński

 

 

 

13.01.2011 - Kolędowanie Przyjaciół TPKZ

 

17.03.2011 - Spotkanie z Burmistrzem Miasta Zbigniewem Stradomskim

 

02.04.2011 - Delegacja TPKZ podczas składania kwiatów pod pomnikiem Jana Pawła II w VI Rocznicę Śmierci

 

15.04.2011 – Wystawa ozdób Wielkanocnych w TPKZ

 

07.06.2011 - Sesja naukowa „Ocalić od zapomnienia”

 

10.10.2011 - Wystawa Twórców Nieprofesjonalnych

 

09.11.2011 - Wystawa fotografii „Nieprofesjonalni i obiektywy”

 

Spotkania członków i sympatyków Towarzystwa Przyjaciół Kalwarii Zebrzydowskiej odbywają się w każdy czwartek w godz. 15:00 - 17:00. Zapraszamy.

 

Towarzystwo Przyjaciół Kalwarii Zebrzydowskiej zaprasza do zwiedzania
Izby Muzealnej w lokalu Towarzystwa przy ul. Mickiewicza 2
(Pawilon Wystawowy „Okrąglak”)


Zgromadzone przedmioty są tematycznie związane z historią naszego regionu, tradycjami rzemiosła i twórczością lokalnych artystów. W Izbie można obejrzeć zabytkowe meble kalwaryjskich stolarzy, stare fotografie i widokówki z Kalwarii, plakaty Targów Meblowych oraz zabytkowe przedmioty codziennego użytku.
Ekspozycje wzbogacają wystawy czasowe – np. rękodzieła artystycznego, fotografii, rzeźby itp.
Zwiedzanie Izby Muzealnej jest połączona z prelekcją.
Do zwiedzania zapraszamy grupy młodzieży pod kierunkiem nauczyciela od poniedziałku do soboty po uprzednim uzgodnieniu telefonicznym pod nr 668 057 842.
Równocześnie informujemy, że Towarzystwo Przyjaciół Kalwarii Zebrzydowskiej jest organizatorem imprez adresowanych do dzieci i młodzieży szkolnej. Są to: Sesja naukowa „Ocalić od zapomnienia” oraz „Jesienny Rajd Przyjaciół Kalwarii”, konkursy plastyczne i fotograficzne, konkursy historyczny oraz przeglądy zespołów artystycznych.

 

Kalwariarz - Informator Towarzystwa Przyjaciół Kalwarii Zebrzydowskiej - historia, działalność, zadania na przyszłość i wiele innych informacji

 Kalwariarz nr 1 2007 (pdf)

 Kalwariarz nr 2 2008 (pdf)

 Kalwariarz nr 5 2011 (pdf)

 Kalwariarz nr 6 2012 (pdf)

 Kalwariarz nr 7 2013 (pdf)

 Kalwariarz nr 8 2014 (pdf)

 Kalwariarz nr 9 2015 (pdf)

 Kalwariarz nr 10 2016 (pdf)

 Kalwariarz nr 11 2017 (pdf)

 Kalwariarz nr 12 2018 (pdf)

 Kalwariarz nr 13 2019 (pdf)

 

Luszczkiewicz Zofia Izabela
- życiorys opracowany przez Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia (pdf)

 


Warto wspominać

W czwartek 24 listopada 2016 r. już po raz dziewiąty w lokalu Towarzystwa Przyjaciół Kalwarii Zebrzydowskiej odbył się Wieczór Wspomnień. Jego celem jest przywoływanie wspomnień osób zasłużonych dla Kalwarii i okolic. Tę cenną inicjatywę TPKZ realizuje od 2007 roku.

czytaj dalej »

Wieczór wspomnień

Towarzystwo Przyjaciół Kalwarii Zebrzydowskiej zaprasza do swojego lokalu na wieczór wspomnień w dniu 24 listopada 2016 r. Tym razem wspominani będą Józef Kozak i Eugeniusz Gramatyka.

czytaj dalej »

Wieczór pieśni patriotycznych

Towarzystwo Przyjaciół Kalwarii Zebrzydowskiej zaprasza na wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, które odbędzie się 10 listopada 2016 r. o godzinie 16.00 w lokalu TPKZ przy ul. Mickiewicza 2.

czytaj dalej »

Walne zebranie TPKZ

Towarzystwo Przyjaciół Kalwarii Zebrzydowskiej zaprasza wszystkich członków Towarzystwa na nadzwyczajne walne zebranie uzupełniające wyborcze dnia 11 sierpnia 2016 r. o godz. 15:30 (pierwszy termin) 16:00 (drugi termin) do lokalu Towarzystwa przy ul. Mickiewicza 2 (Pawilon Wystawowy "Okrąglak").

czytaj dalej »

TPZK promowało miasto podczas ŚDM

Zarząd i Członkowie Towarzystwa Przyjaciół Kalwarii Zebrzydowskiej w dniach 27- 28- 29 lipca 2016 r. na Festiwalu Młodych promowali miasto Kalwaria Zebrzydowska oraz twórczość lokalną na stoisku wystawowym ustawionym przez CKSiT na parkingu przy boisku na al. Jana Pawła II.

czytaj dalej »

Strona 7 z 18