Ekointerwencje w Małopolsce: 300 zgłoszeń i blisko 150 kontroli w pół roku

300 zgłoszeń z 76 gmin i 144 kontrole – to dotychczasowe statystyki ekointerwencji w regionie. Od czasu uruchomienia formularza na stronie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, niemal codziennie napływają informacje o kolejnych przypadkach łamania przepisów środowiskowych. Najczęściej zgłaszanym problemem pozostaje spalanie śmieci w piecach i przydomowych ogródkach.

 

Spośród 300 zgłoszeń, jakie mieszkańcy nadesłali od marca, aż 231 dotyczyło spalania odpadów, 64 zawierały informacje o eksploatacji instalacji niezgodnie z uchwałą antysmogową, a 5 mówiło o sprzedaży węgla złej jakości.

„Na ulicy (…) w godzinach popołudniowych nie da się oddychać. Już nie wspominając o wyjściu z dziećmi na spacer. W powietrzu unosi się siwy dym i okropny smród. Proszę o kontrolę palenisk na tej ulicy”, „Nagminne spalanie prawdopodobnie odpadów lub jakiś innych przedmiotów. Ciemny, gryzący dym oraz zapach palonego tworzywa sztucznego. Sytuacja ma miejsce od kilku lat codziennie w okresie grzewczym. Jestem skłonny do ewentualnego składania zeznań” – to tylko dwa przykłady zgłoszeń nadesłanych przez Małopolan w ubiegłym tygodniu.

Lato dało nam odpocząć od smogu, ale wraz z nadejściem jesieni problem zanieczyszczenia powietrza nasila się z dnia na dzień. Już teraz niemal codziennie otrzymujemy sygnały od osób podtruwanych przez sąsiadów, którzy palą w piecach czym popadnie. Ta sytuacja nie ulegnie poprawie, dopóki wszyscy nie zrozumiemy, że ignorowanie alarmującego stanu środowiska naturalnego, w tym powietrza, jest zagrożeniem dla każdego z nas - mówi wicemarszałek Tomasz Urynowicz.

Do tej pory zweryfikowano łącznie 144 zgłoszenia. W większości przypadków kontrola nie wykazała naruszeń przepisów środowiskowych (75), 23 razy udzielono pouczenia, nałożono jeden mandat karny, a jedna sprawa została skierowana do sądu. Siedem zgłoszeń zostanie uwzględnionych w planie kontroli, dziesięć zgłoszeń dotyczących przedsiębiorców przekazano do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, a kolejnych siedem trafiło do odpowiednich gmin. W siedmiu przypadkach przeprowadzono kontrole, ale informacje o ich wynikach nie zostały jeszcze przekazane. W ośmiu przypadkach urzędnicy nie skontrolowali paleniska, ponieważ nie mieli możliwości wejścia na posesję. Czterokrotnie nie podjęto interwencji w związku z błędnym adresem podanym w zgłoszeniu.

Przypomnijmy, że formularz Ekointerwencji został uruchomiony 26 marca. Za jego pośrednictwem mieszkańcy Małopolski mogą zgłaszać – również anonimowo – wszelkie przypadki łamania przepisów środowiskowych. Każde zgłoszenie zostaje przekierowane do właściwego organu kontroli. Jednocześnie Urząd Marszałkowski prosi o informację zwrotną na temat wyników przeprowadzonych działań kontrolnych.

 

Ekointerwencja

Przy pomocy poniższego formularza możesz zgłosić przypadki spalania odpadów, eksploatacji instalacji i spalania paliw, które nie spełniają wymagań uchwały antysmogowej, sprzedaży węgla złej jakości.

Automatycznie prześlemy Twoje zgłoszenie do właściwego organu, który powinien je zweryfikować.

Tutaj - link powietrze.malopolska.pl/ekointerwencja/