Kalwaria Zebrzydowska na trasie "Lata z radiem"

W piątkowe przedpołudnie na antenie Programu 1 Polskiego Radia w audycji „Lata z radiem” gościła Kalwaria Zebrzydowska. Mówiono o Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym oo. Bernardynów, było również o naszym mieście! Zachęcamy do jej wysłuchania - materiał "O jedynej takiej Kalwarii".

 

 

Zapraszamy do wysłuchania nagrań - Jedyna taka kalwaria

Audycja „Lato z Radiem”  to bez wątpienia najpopularniejsza wakacyjna audycja w polskim eterze i najbardziej rozpoznawalny sygnał w polskim eterze.

Tegoroczna sztandarowa letnia audycja radiowej Jedynki ma inną formułę niż dotychczas. Bez wielkiej trasy koncertowej, ale za to z obejmującą 63 miejscowości z trasą reporterską, wśród miejscowości dostrzeżonych przez Polskie Radio znalazła się też Kalwaria Zebrzydowska.

Audycję na antenie radiowej jedynki można słuchać od poniedziałku do  soboty, od 9.00 do 12.00, można  wysłuchać przebojową muzykę, uczestniczyć w konkursach z nagrodami, ale też wziąć udział w akcji na rzecz kliniki Budzik: „Lato z Radiem budzi ludzi”.

Sympatycy „Lata z Radiem” tegoroczne wakacje spędzą w gronie dobrze sobie znanych prowadzących. W gronie tym znajdą się: Sława Bieńczycka, Roman Czejarek, Monika Tarka, Robert Kilen i Małgorzata Raducha.

 

Zapis audycji

Reporterka: Małgorzata Głogowska - Dlaczego kalwarianie są nazywani ogórcorzami ?

Tomasz Baluś (Referat Promocji Urzędu Miasta) - Dlatego że, w czasie Odpustu Sierpniowego Wniebowzięcia Matki Bożej panie na straganach serwowały pielgrzymom  ogórki kiszone ogórki. Jest też kolejny wątek Ojciec Święty gdy był w z Pielgrzymka w Wadowicach wspomniał o kalwarianach i mówił właśnie, że kalwawarianie to są ogórcorze, wadowiczanie flacorze, a andrychowianie plackorze. To jest związane też związane z naszymi lokalnymi potrawami z których słynie Kalwaria, Wadowice i Andrychów.

Reporterka: Małgorzata Głogowska - Z tematyki kulinarnej przekseruję rozmowę na tematykę sportową. Czy wiecie państwo, że w Kalwarii znajduje się Małopolskie Wembley ? A nazywany tak jest obiekt klubu MKS Kalwarianka.

Tomasz Baluś (Referat Promocji Urzędu Miasta) - Na tej murawie systematycznie rozgrywany jest finał Pucharu Polski na szczeblu Małopolski, a Wisła Kraków rogrywa tutaj sparingi. Tutaj też jest bardzo dobre zaplecze sportowe, hala sportowa, orlik, korty tenisowe.

Reporterka: Małgorzata Głogowska - Może gdyby nasi piłkarze trenowali tutaj to Mundial zakończyłby się dla nas inaczej. No ale wrócmy do Kalwarii Zebrzydowksiej, która słynie nie tylko z Sanktuarium ale też z produkcji mebli. Jest z nami pani Krystyna Duda Prezes Towarzystwa Przyjaciół Kalwarii Zebrzydowksiej. Krystyna Duda zdradziła mi, że to dzięki pielgrzymom, którzy przybywali do Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej rozwinął się przemysł.

Krystyna Duda (prezes Towarzystwa Przyjaciół Kalwarii Zebrzydowskiej) - Rzemiosło przede wszystkim meblarstwo, szewstwo, obuwnictwo. Tu powstaje Cech Rzemiosł Róznych i tutaj są tacy co robią powrozy, co robią gliniane garki, czyli to co było wtedy potrzebne do normalnego życia. Tutaj robiono wszystko, rękodzielnictwo można powiedzieć. Nawet pierwsze wystawy meblowe to nie są jako wystawa mebli ale rękodzielnictwa  i tam się wystawiono meble i wszystko co tutaj robili zrzeszeni w cechu rzemieślnicy.  Początek takiej pierwszej wystawy to był 1932 rok.